Cyfrowa transformacja kontra mity i fake newsy

Zamiast możliwie szybko wprowadzać nowe technologie cyfrowe i korzystać z nich z pożytkiem dla gospodarki i społeczeństwa, zmagamy się z falą nieprawdziwych informacji, np. o sieci 5G.

Publikacja: 30.07.2019 21:42

Cyfrowa transformacja kontra mity i fake newsy

Foto: Bloomberg

Niewiedza i dezinformacja to główne hamulce cyfrowej transformacji naszego kraju. Taki wniosek wypływa ze wspólnego opracowania Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT) i Fundacji Digital Poland (FDP). Już w 2015 r. KIGEiT opracowała „Program rozwoju cyfrowego infrastruktury i przemysłu”, w którym zdefiniowano zakres i sposób monitorowania tempa innowacyjnego rozwoju rodzimej gospodarki. Teraz Izba, wraz z FDP, przygotowała publikację pt.: „Krótka opowieść o społeczeństwie 5.0, czyli jak żyć i funkcjonować w dobie gospodarki 4.0 i sieci 5G”. Zawiera ona okresowy przegląd dokonań i wyzwań, jakie niosą ze sobą cyfryzacja i postęp techniczny.

CZYTAJ TAKŹE: Polska cyfryzacja kuleje. Trzeba ją rozpędzić

Niestety raport obu instytucji nie napawa optymizmem. Jego autorzy piszą, że nie ma wątpliwości, że przemysł 4.0 i sieci 5G to główne nurty rozwoju gospodarki w najbliższych latach. Przypominają, że istotą cyfryzacji produkcji będzie usieciowienie i wykorzystanie algorytmów sztucznej inteligencji do przechodzenia na modele biznesowe tzw. przemysłu 4.0, a jego tempo rozwoju przesądzi o konkurencyjności polskiej gospodarki. Podkreślają też, że bez sieci komórkowej piątej generacji (5G) niemożliwy jest rozwój przemysłu 4.0. Niestety, jak piszą, nie dość, że transformacja cyfrowa postępuje w naszym kraju bardzo powoli, to do tego decydenci nie popierają zdecydowanych działań wspierających cyfrowe innowacje, a przyzwolenie społeczne na blokowanie postępu technicznego i cywilizacyjnego wręcz rośnie. Co więcej, coraz częściej lekceważona jest wiedza naukowa, za to szeroko popularyzowane mity nt. potencjalnych zagrożeń cyfrowych, np. szkodliwości pola elektromagnetycznego, telefonii komórkowej i sieci 5G.

bez sieci komórkowej piątej generacji (5G) niemożliwy jest rozwój przemysłu 4.0

Dlatego zdaniem Piotra Mieczkowskiego, dyrektora zarządzającego Fundacją Digital Poland, współautora publikacji, barierą, która może powstrzymać rozwój nowoczesnych technologii w Polsce, nie jest brak finansowania, lecz brak wiedzy. – Tam, gdzie nie ma wiedzy, często rodzą się demony i mity. Widzimy to obecnie przy 5G, gdzie część społeczeństwa ulega fake newsom na temat promieniowania czy budowy sieci telekomunikacyjnych. Nasza publikacja ma na celu poszerzenie wiedzy i rozwój każdego Polaka. Chcemy każdemu przybliżyć nowe technologie, gdyż bez szerokiego poparcia i zrozumienia społeczeństwa nie uda nam się dogonić bardziej zaawansowanych gospodarek – mówi „Rzeczpospolitej” Mieczkowski.

CZYTAJ TAKŻE: Poseł: Sieć 5G może mieć wpływ na populację Polaków

– Ważnym dla nas aspektem jest również człowiek. To on jest w centrum. W związku z tym technologie powinny służyć społeczeństwu, podwyższając jakość życia i zwiększając naszą produktywność. Właśnie dlatego zaprezentowaliśmy bliżej termin społeczeństwa 5.0 wraz z zestawem rekomendacji dla decydentów, których wdrożenie pozwoli nam się do niego zbliżyć. Tworzenie i wykorzystywanie nowoczesnych technologii w życiu i biznesie, jak również społeczeństwo posiadające odpowiednie kompetencje cyfrowe to dzisiaj kluczowe elementy innowacyjnej gospodarki – dodaje szef Fundacji Digital Poland.

– Społeczeństwo, biznes, władze państwowe i samorządowe powinny dogłębnie rozumieć, jak ważne jest to dla naszej przyszłości. Bez przekazania tej wiedzy obywatelom i bez uzyskania zainteresowania i wsparcia większości społeczeństwa Polska nie będzie mogła przejść sprawnie przez rozpoczynający się proces transformacji gospodarczej. Powinniśmy natychmiast przystąpić do działania i przyspieszyć budowę sieci 5G i przemysłu 4.0, by przejść do realizacji wizji społeczeństwa 5.0 – podkreśla Jarosław Tworóg, wiceprezes KIGEiT, współautor publikacji. Obaj eksperci przestrzegają, że jeśli ulegniemy jako kraj i społeczeństwo mitom i dezinformacji nt. nowoczesnych technologii cyfrowych, to grozi nam wypadnięcie z grona krajów rozwiniętych na skutek błędu zaniechania czy spowolnienia postępu, podczas gdy inne państwa będą szybko podążały ścieżką cyfrowego rozwoju, zyskując nad nami przewagę.

– Jako przedstawiciele sektora ICT mamy świadomość, że spowolnienie tempa wchodzenia w gospodarkę 4.0 może na długo zepchnąć Polskę ze ścieżki szybkiego wzrostu gospodarczego – piszą eksperci KIGEiT i FDP.

Ich zdaniem remedium na mity i dezinformację o nowych technologiach cyfrowych ma być edukacja, która pozwoli oddzielić wiedzę od guseł.

Tonny 
Bao, dyrektor zarządzający Huawei Polska

Cieszę się, że dwie niezależne polskie instytucje, jakimi są Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji oraz Fundacja Digital Poland, dostrzegają wyzwania, jakie stoją przed Polską na drodze rozwoju sieci 5G. Zgadzamy się z większością diagnoz i rekomendacji zawartych w raporcie. Jako producent i dostawca rozwiązań technologii 5G zgadzamy się z postulatami modyfikacji ustaw mających wpływ na tempo i koszty inwestycji w infrastrukturę telekomunikacyjną w Polsce. Równocześnie Huawei dostrzega potrzebę edukacji społeczeństwa, które jest dezinformowane w sprawie negatywnego wpływu na życie i zdrowie człowieka takich technologii jak 5G, sztuczna inteligencja, robotyzacja.

IT
IT
Polska ruszyła w technologiczną pogoń za europejskimi liderami. Wielki potencjał IT
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
IT
Pod Warszawą powstanie gigantyczne centrum danych. Ma karmić sztuczną inteligencję
IT
Deepfake może namieszać przy wyborczych urnach. Porozumienie gigantów w Polsce
IT
Startuje impreza Future Crunch 2024 poświęcona sztucznej inteligencji
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
IT
Powrót „męczennika" na Facebooka? Muzułmanie walczą z zakazem używania tego słowa