O hakerach dużo się mówi, ale mało kto zdaje sobie sprawę, jak duża jest skala problemu. W zeszłym roku w wyniku cyberataków straty finansowe poniosło 44 proc. polskich firm, a aż 62 proc. odnotowało zakłócenia i przestoje w funkcjonowaniu. Odpornych na działania cyberprzestępców jest tylko 8 proc. przedsiębiorstw – podaje PwC.
Czas pokaże, czy szyki hakerom będzie krzyżować rosnąca popularność rozwiązań chmurowych. Informacje z ostatnich miesięcy dobitnie wskazują, że na ten model decydują się coraz częściej nie tylko przedsiębiorstwa, ale również podmioty państwowe.
Rządy mówią tak
Zdaniem ekspertów to właśnie inwestycje w chmurę realizowane przez instytucje przetwarzające wrażliwe dane są potwierdzeniem bezpieczeństwa tego modelu.
– Za oceanem Pentagon rozpisał ogromny przetarg na wdrożenie chmury obliczeniowej. Owocem projektu zwanego JEDI (Joint Enterprise Defense Infrastructure) ma być stworzenie ogromnego repozytorium danych dla 3,4 mln użytkowników, gromadzącego informacje z 4 mln urządzeń – wskazuje Andrzej Stella-Sawicki, menedżer w CloudFerro. Dodaje, do chmury mają trafić zarówno jawne, jak i ściśle tajne dane.