Dodaje, że oczywiście rozwiązania on-premise i modele hybrydowe wciąż będą potrzebne, zwłaszcza w przedsiębiorstwach o rzadko spotykanym modelu działalności lub dużej skali. To jeden z najczęstszych powodów, dla których wiele firm wciąż zachowuje dystans do oprogramowania w modelu chmurowym. – Elastyczność i bogactwo rozszerzeń platform chmurowych rosną jednak w bardzo dużym tempie. W tym kontekście wymóg znaczącej personalizacji wkrótce przestanie być barierą we wdrożeniu ERP w modelu cloud – uważa Niebylski.
Zaawansowane rozwiązania chmurowe potrzebują stabilnego i szerokopasmowego dostępu do internetu. W dużych aglomeracjach infrastruktura nie wygląda źle, ale w mniejszych ośrodkach pozostawia wiele do życzenia.
– Bez działań systemowych związanych z poprawą infrastruktury dostępowej niewiele da się osiągnąć. Musimy zauważyć, że wiele zakładów produkcyjnych budowanych jest w miejscach, w których nie ma dostępu do dobrej jakości łączy, a co za tym idzie, nawet jeśli firmy myślą o implementacji rozwiązań chmurowych to nie mogą ryzykować braku dostępu do swoich danych przetwarzanych w chmurze – podkreśla Sławomir Kuźniak, dyrektor ds. zarządzania produktem BPSC. Dodaje, że inną kwestią jest bezpieczeństwo danych, a systemy ERP zasilane są ich ogromną ilością pochodzącą z różnych źródeł – wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Badanie Panorama Consulting pokazuje, że 72 proc. respondentów jako główny powód, dla którego nie decyduje się na chmurę, podało ryzyko utraty dostępu do danych, kolejne 12 proc. wskazało obawę przed naruszeniem przepisów bezpieczeństwa. Te wątpliwości nie do końca są poparte faktami, a zachowawcze podejście do chmury często wynika z braku wiedzy i doświadczenia.
W związku z tym, że dane są przechowywane w chmurze, użytkownicy mają dostęp do swoich informacji z dowolnego komputera lub urządzenia przenośnego połączonego z internetem. Z tego powodu żadne dane nie są tracone w przypadku awarii komputera lub urządzenia użytkownika. – Firma nie musi się również przejmować opracowywaniem aplikacji działających na różnych typach komputerów i urządzeń, ponieważ dostawca usług już się tym zajął – mówi Justyna Klimuk, ekspertka z firmy Microsoft.
Trendy i oferta
Jednym z wiodących trendów w IT jest mobilność.
– Narzędzia mobilne można wykorzystać nie tylko do zapewnienia dostępu do systemów przedsiębiorstwa z odległych lokalizacji, ale także do generowania dodatkowych informacji na temat ośrodka oraz wydajności floty i zespołów handlowych, łączności, a także wydatków na komunikację – wymienia Ryszard Krawczyński, główny konsultant sprzedaży aplikacji Oracle w Oracle Polska. Dodaje, że urządzenia mobilne dają użytkownikom niespotykane wcześniej możliwości – takie, jak wprowadzanie transakcji i wykonywanie zapytań w czasie rzeczywistym w punkcie użycia czy zatwierdzenie transakcji online, co natychmiastowo identyfikuje niewłaściwe dane.