Pod Warszawą powstaną dwa kolejne obiekty na serwerownie grupy Zygmunta Solorza i jej klientów. Miliarder przesunie się tym samym w górę w rankingu graczy na tym rozwijającym się co roku o kilka procent rynku. Dogoni Orange Polska.

CZYTAJ TAKŻE: Wielkie centra danych w Polsce na sprzedaż

Według najnowszego raportu firmy doradczej Audytel Grupa Cyfrowy Polsat zajmuje szóste miejsce, a razem z Netią piąte, pod względem metrażu centrów przetwarzania danych w Polsce. Przed nią są takie podmioty, jak wystawiony na sprzedaż ATM, Polcom ze Skawiny, dwa konkurencyjne telekomy, czyli Orange Polska i T-Mobile Polska, oraz poznański Beyond.

""

cyfrowa.rp.pl

Kolejność może się zmienić. Jak bowiem wynika ze sprawozdania rocznego Elektrimu, kontrolowanego przez Zygmunta Solorza, grupa planuje dwie inwestycje w centra przetwarzania danych.

Pierwszy nowy obiekt zaplanowany jest w Grodzisku Mazowieckim, gdzie w 2014 roku otwarte zostało data center zbudowane za około 80 mln zł przez teleinformatyczną firmę Qumak-Sekom (dziś w upadłości). Jak mówią nam osoby znające sytuację, miejsce w tym budynku zajmują głównie serwery Polkomtelu, operatora sieci Plus i Cyfrowego Polsatu. Ale nie tylko. Należący do Cyfrowego Polsatu operator stacjonarny Netia oferuje powierzchnię w Grodzisku klientom zewnętrznym, rozszerzając w ten sposób swoją dotychczasową ofertę (ma własne dwa centra danych w Warszawie).

CZYTAJ TAKŻE: Robert Busz: Zagrożone prywatne centra danych

Nowy obiekt, nazwany Grodzisk 2, grupa najwyraźniej także chce wykorzystywać w celu komercjalizacji powierzchni, jak bowiem czytamy w raporcie Elektrimu, szuka najemców.

Drugie centrum przetwarzania danych ma zaś stanąć około 20 km bliżej w kierunku Warszawy. Jak podał Elektrim, SPV Grodzisk, specjalizująca się w prowadzeniu centrów danych, w styczniu br. „rozpoczęła działania inwestycyjne związane z realizacją budowy centrum przetwarzania danych w Jawczycach”.

Elektrim nie podał szczegółowych planów inwestycyjnych, a Tomasz Matwiejczuk, rzecznik Polsatu i Zygmunta Solorza, nie dodał nic ponad to, co podał konglomerat w sprawozdaniu. Nie odpowiedział też na pytanie, czy inwestycje grupy w data center oznaczają, że nie jest ona zainteresowana wzrostem poprzez akwizycje w tym segmencie. Jak wiadomo, na sprzedaż jest lider rynku ATM, którego obiekty są położone blisko siedziby miliardera na warszawskiej Pradze.

Grzegorz Bernatek, główny analityk w Audytelu, zwraca uwagę, że w Jawczycach działa warszawska firma Hector. W 2016 roku uzyskała ona pozwolenie na budowę trzech niezależnych ośrodków w tej miejscowości.

CZYTAJ TAKŻE: Duża polska firma IT przejmuje w Niemczech

Nie tylko grupa założyciela Polsatu inwestuje w serwerownie. Decyzję, że zbuduje nowe centrum przetwarzania danych, podjął w tym roku T-Mobile Polska. Wprawdzie Andreas Maierhofer, prezes T-Mobile, przekonywał, że firma planowała porządki od dłuższego czasu, ale wiadomo, że ruch ten wymusił pożar na warszawskim Annopolu; w jego efekcie zlokalizowane tam budynki telekomu ucierpiały, a serwery trzeba było przenieść w trybie pilnym gdzie indziej. Nową inwestycję zapowiada też od pewnego czasu globalny gracz Equinix.

Według danych Audytelu w Polsce działa ponad 100 firm prowadzących centra przetwarzania danych, a podaż powierzchni pod serwerownie co roku rośnie. W tym roku ma się powiększyć o kolejnych kilka tysięcy: z niecałych 93 tys. mkw. na koniec grudnia 2018 roku do około 98,6 tys. mkw. w końcu 2019. Do 2023 roku analitycy przewidują wzrost rynku do 114 tys. mkw., czyli o 22 proc.

Miejsca na serwery przybywa, chociaż wybudowane przestrzenie nie są zajęte w pełni. Audytel szacuje, że serwerownie są wypełnione w około 62 proc. Zdaniem tej firmy rynek data center będzie również zyskiwał na wartości. W 2023 roku ma ona wynieść 2,09 mld zł, podczas gdy w tym roku 1,84 mld zł, po wzroście o około 5,7 proc. Źródłem wzrostu przychodów mają być usługi dodane, np. w chmurze, a nie sama kolokacja, która przynosi branży około 200 mln zł w skali roku.