Branża motoryzacyjna jest jednym z najbardziej złożonych sektorów gospodarki, ponieważ wymaga udziału wielu podmiotów i sprawnego łańcucha dostaw. Generuje także ogromne ilości danych, których wolumen jeszcze się zwiększy, gdy na drogi wyjadą autonomiczne pojazdy. Niestety, sektor ten jest coraz częściej atakowany przez cyberprzestępców. Według raportu Upstream z 2020 roku „Automotive Cybersecurity Report” opublikowanego przez Upstream w 2020 r. roczna liczna ataków stale rośnie (wzrost ten już w 2016 wynosił 605 proc.). Nic więc dziwnego, że branża podejmuje kroki w celu ochrony know-how, jak i wszelkich poufnych danych przez każdy podmiot biorący udział w łańcuchu produkcyjnym.
Ilość standardów i różnice występujące między nimi utrudniały proces zapewnienia bezpieczeństwa, generowały także wysokie koszty po stronie wszystkich podmiotów sektora. Ponadto regularne audytowanie kilku tysięcy dostawców jest po prostu niemożliwe.
Problem ten rozwiązuje TISAX (Trusted Information Security Assessment Exchange) – jednolity standard dla całej branży automotive. TISAX został utworzony w 2017 roku przez Niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Motoryzacyjnego (Verband der Automobilindustrie, VDA) i jest oparty na istniejących międzynarodowych standardach ISO 27001 oraz ISO 27002. Określa on kryteria zachowania wymaganego poziomu poufności podczas pracy z informacjami poufnymi i wymiany tych informacji z partnerami biznesowymi.
Wyniki audytów są dostępne (Wymiana informacji nt. wyników audytów)
Standard TISAX umożliwia publikowanie informacji nt. wyników audytów. Organizacja, która uzyskała wymagane etykiety TISAX, czyli spełniła wymagania i przeszła odpowiedni audyt, może udostępniać jego wyniki uczestnikom systemu lub wybranym partnerom biznesowym (samodzielnie decydując komu i w jakim zakresie) za pośrednictwem platformy internetowej zarządzanej przez stowarzyszenie ENX (European Network Exchange).
Korzyści jakie daje wdrożenie TISAX to przede wszystkim szeroka akceptacja w sektorze motoryzacyjnym, a także eliminacja potrzeby wielokrotnych kontroli; budowanie trwałych i pozytywnych relacji z dostawcami; szansa pozyskania zupełnie nowych kontaktów biznesowych; stworzenie przejrzystej oceny dostawców i usługodawców i mniejsze koszty audytów, dzięki wzajemnemu uznawaniu certyfikatu. – Wdrożyliśmy TISAX, ponieważ widzimy dzisiejsze zagrożenia i chcemy być zaufanym partnerem biznesowym. Zaufanie budujemy, jako firma Hicron, nie tylko dostarczając wysokiej jakości oprogramowanie dla różnych przedsiębiorstw, w tym z branży automotive,, ale także zapewniając bezpieczeństwo naszym kontrahentom. – mówi Andrzej Gontarz, CIO w Hicron.