W Chinach aresztowano użytkownika ChatGPT. Makabryczna dezinformacja

Chińskie władze zatrzymały mężczyznę za używanie ChatGPT do szerzenia kłamliwych informacji o katastrofie kolejowej. To jeden z pierwszych przypadków aresztowania związanego z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

Publikacja: 10.05.2023 10:49

Prezydent Xi Jinping pozdrawia z ulicznego ekranu z okazji 70-lecia Chin Ludowych

Prezydent Xi Jinping pozdrawia z ulicznego ekranu z okazji 70-lecia Chin Ludowych

Foto: Bloomberg

Mężczyzna o nazwisku Hong „wykorzystał nowoczesne metody technologiczne do sfabrykowania fałszywych informacji i przystąpił do ich rozpowszechniania ich w mediach społecznościowych” – poinformowało biuro bezpieczeństwa publicznego północnej prowincji Gansu w komunikacie prasowym opublikowanym na WeChat.

Domniemane przestępstwo wyszło na jaw po tym, jak policja odkryła fałszywy artykuł o wypadku kolejowym, w którym miało zginąć 90 osób, który został opublikowany na wielu kontach na podobnej do bloga platformie Baijiahao firmy Baidu – informuje Bloomberg. Artykuł został wyświetlony ponad 15 tys. razy, zanim został usunięty. Dalsze dochodzenie ujawniło, że Hong używał technologii ChatGPT opracowanej przez amerykańską firmę Open AI i wspieraną przez Microsoft. Nie jest dostępna w Chinach, ale można uzyskać do niej dostęp za pośrednictwem sieci VPN i tworzyć „wirusowe” materiały informacyjne.

Czytaj więcej

Polski bot stoi za pytaniami na egzaminy i quizami wiedzy w wielu krajach

Mężczyzna powiedział śledczym, że znajomi na WeChat pokazali mu, jak generować pieniądze za kliknięcia. Władze stwierdziły, że rozpowszechnianie i oglądanie materiałów na dużą skalę oznaczało, że Hong był odpowiedzialny za „poważne przestępstwo” polegające na „wywoływaniu kłótni i prowokowaniu kłopotów” – przestępstwo to jest zagrożone karą co najmniej pięciu lat więzienia.

Wypadki kolejowe są drażliwą kwestią w Chinach od 2011 r., kiedy władze były pod presją, by wyjaśnić, dlaczego państwowe media nie dostarczyły aktualnych informacji na temat zderzenia szybkiego pociągu w mieście Wenzhou, w wyniku, którego zginęło 40 osób – przypomina CNN.

Technologia sztucznej inteligencji OpenAI wywołała spore zamieszanie w Chinach, zarówno ze strony dużych firm technologicznych, które chcą opracować podobne chatboty, jak i władz dążących do wprowadzenia zasad regulujących korzystanie z technologii w ściśle kontrolowanej sferze internetowej tego kraju.

IT
Sztuczna inteligencja łaknie ludzi. Programiści jeszcze bardziej rozchwytywani
IT
Amerykanie szpiegują rosyjskie telefony? FSB: atak nieznaną wcześniej metodą
IT
Zabezpieczenie dwuskładnikowe sposobem na cyberataki i kradzież danych
IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
IT
Wyciekły miliony haseł. Na liście polscy użytkownicy Facebooka i Allegro