Za nami już 28. edycja Secure International Summit. To wydarzenie, które od niemal trzech dekad przyciąga do Polski najważniejszych europejskich ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa. W tym roku odbyło się 3–4 kwietnia w Bydgoszczy.
Europa musi współpracować
Cyberbezpieczeństwo zyskuje na znaczeniu w obliczu zawirowań geopolitycznych i wojny na Wschodzie. Polska jest w UE krajem najczęściej atakowanym przez organizacje cyberprzestępcze sponsorowane przez obce państwa, głównie Rosję. O tym, jak realne są te zagrożenia, świadczy chociażby fakt, że w przeddzień rozpoczęcia konferencji pojawiła się informacja o ataku na systemy IT Platformy Obywatelskiej. Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski potwierdził, że cyberatak przeprowadziły grupy z Federacji Rosyjskiej i Białorusi.
Czytaj więcej
Wydamy w 2025 roku rekordową kwotę na cyberbezpieczeństwo. To wydatki liczone w sumie w miliardac...
– Rosja chce ukraść obywatelom wybory. Nie uda jej się to – zadeklarował minister.
Tematyka omawiana podczas Secure International Summit 2025 była zgodna z priorytetami polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, która kładzie szczególny nacisk na wzmacnianie wspólnego bezpieczeństwa w wymiarze cyfrowym i informacyjnym. Dyrektor NASK Radosław Nielek podkreślił, że Secure od samego początku wyznaczało standardy dla europejskiej debaty o cyberzagrożeniach: