Dwie sieci Startup Europe Western Balkans Network (SEWBN) oraz Startup Europe Central and Eastern European Network (SECEEN) powstały w listopadzie 2018 r. Wśród 14 krajów założycielskich jest Polska. Członkowie sieci nie marnują czasu: opracowują zalecenia dotyczące tego, w jaki sposób można poprawić politykę lokalną, aby wspierała rozwój przedsiębiorstw rozpoczynających działalność.
Dlaczego jest to tak ważne? Przedsiębiorstwa technologiczne zmieniły sposób komunikacji między ludźmi i z całym światem. Przedsiębiorstwa europejskie, np. Spotify, Soundcloud czy Dezeer, zrewolucjonizowały przemysł muzyczny. Firmy BlaBlaCar we Francji czy Cabify w Hiszpanii zdemokratyzowały transport. Pod wpływem firm Deliveroo, Freshome czy Takeaway zmienił się sektor dostaw jedzenia na wynos. Firma Klarna ze Szwecji czy firmy N26 i Kreditech z Niemiec ułatwiają dostęp do usług finansowych.
Możemy zrobić jeszcze więcej, aby ułatwić przekształcanie świetnych pomysłów w realną propozycję biznesową
Z Europy Środkowo-Wschodniej pochodzą rumuńska firma UIPath, która staje się światowym liderem w zrobotyzowanej automatyzacji procesów, i estońska firma Taxify (po zmianie nazwy Bolt – red.), która w wielu miastach Europy rozszerzyła zakres działalności od taksówek po hulajnogi elektryczne. Te przykłady udowadniają nie tylko istnienie silnego potencjału startupów w sektorze cyfrowym w całej Europie, ale również to, że jest on już wykorzystywany.
Możemy jednak zrobić jeszcze więcej, aby ułatwić przekształcanie świetnych pomysłów w realną propozycję biznesową. Chodzi o bardziej skoordynowane podejście do przepisów i regulacji – mam tu na myśli na przykład problemy, jakie napotykają firmy wysyłkowe lub transportowe w związku ze zróżnicowaniem przepisów krajowych. To także kwestia wprowadzenia sprawnej infrastruktury i odpowiednich ram zachęcających do realizacji pomysłów.