Aby zwalczyć konsekwencje recesji i przywrócić krajową gospodarkę na ścieżkę wzrostu, powstał KPO. Projekt podlegający właśnie konsultacjom oparty jest na pięciu komponentach, a jednym z nich jest transformacja cyfrowa. Oznacza to, że rząd wsłuchał się w ekspertyzy i szacunki dotyczące walki z kryzysem. Jak jednak prowadzić transformację? Jakie zaawansowane technologie pozwolą na odbudowę polskiej gospodarki i wyjście z kryzysu wywołanego pandemią?
Bezpieczeństwo i 5G
Wiele zyskamy na cyfryzacji procesów administracyjnych i biznesowych. Aby mogły przebiegać bezpiecznie, konieczne są narzędzia do wykorzystania cyfrowej tożsamości użytkownika czy zdalnej, umocowanej prawnie akceptacji jego czynności. Z pomocą przychodzą tutaj rozwiązania, takie jak certyfikaty w ramach PKI (Public Key Infrastructure), które stanowią gwarant tożsamości stron uczestniczących w wymianie informacji czy e-podpis o mocy prawnej równej odręcznemu. Te narzędzia pozwalają na znaczne przyspieszenie działań biznesowych i administracyjnych, zachowując niezbędne bezpieczeństwo.
Mówiąc o rozwoju łączności 5G – kluczowym napędzie cyfrowej gospodarki, który zdeterminuje konkurencyjność krajowego przemysłu i otworzy nam drzwi do inteligentnych fabryk – warto zwracać uwagę na wartość budowy tej sieci w oparciu o różne modele, także Open RAN. Pozwoli to na zerwanie z uzależnieniem od jednego dostawcy sprzętu, oddzielenie warstwy fizycznej od oprogramowania sieci i wspierać będzie innowacyjne, wydajne, a przede wszystkim bezpieczne środowisko sieciowe z korzyścią dla gospodarki i użytkowników. 5G to również zapowiedź rozwoju internetu rzeczy. Wiele zyskać może na tym polu rolnictwo – przed tym sektorem nadejście nowoczesnych maszyn komunikujących się między sobą w gospodarstwach, narzędzi sprawnego zarządzania danymi nt. plonów czy skutecznej walki z suszą.
Edukacja XXI wieku
Pandemia wymusiła na polskim szkolnictwie przejście w tryb zdalnego nauczania. Cyfrowa edukacja powinna na stałe zagościć w polskiej rzeczywistości, lecz niestety wielu uczniów nie może w pełni lub wcale skorzystać z e-zajęć. Z pomocą przyjść może tu rządowy plan pokrycia całego kraju dostępem do szerokopasmowego internetu. Ten powinien stanowić też standard w każdej polskiej szkole. W ramach KPO konieczne jest stworzenie wieloletniego pakietu dla edukacji. Objąć musi inwestycje w edukacyjną infrastrukturę IT: interaktywne monitory zapewniające możliwość przekazu obrazu w internecie, sprzęt audio i wideo, dostęp do bibliotek sieciowych, platform edukacyjnych czy narzędzia wirtualnej i poszerzonej rzeczywistości. Sprzęt powinien pojawić się nie tylko w szkołach, ale też w domach polskich uczniów, a wdrożenie infrastruktury uzupełnić trzeba o zbudowanie kompetencji korzystania z niej wśród pracowników szkół i młodzieży szkolnej. Warto, by podstawowe treści edukacyjne i programy powstawały z myślą o cyfrowych metodach nauczania.
Cyfrowe zdrowie
Jeśli pandemia wskazała jeden obszar, który potrzebuje całego technologicznego wsparcia, to jest to ochrona zdrowia. Wymaga kompleksowych rozwiązań z zakresu internetu rzeczy oraz ogromnego rozwoju cyberbezpieczeństwa, aby zapobiegać sytuacjom podobnym do ataków Wannacry z 2017 r. Rozwiązania cyfrowe dla medycyny powinny obejmować mobilne diagnozowanie. Z pomocą przyjdzie w tym obszarze odpowiednio rozwinięta infrastruktura oparta na 5G, lecz równie ważne jest inwestowanie w sprzęt umożliwiający diagnostykę zdalną. Urządzenia pomiarowe, wyposażone w czujniki, które pacjenci mogą nosić, np. w postaci opasek na nadgarstek, w połączeniu z możliwościami technologii internetu rzeczy czy AI i uczenia maszynowego mogą stanowić przełom w profilaktyce i leczeniu np. chorób serca czy problemów neurologicznych i wspierać rehabilitację. Konieczne jest też, by cyfrowa obsługa pacjenta bazowała na bezpiecznych i prostych w obsłudze systemach, dostępnych z poziomu telefonów i tabletów. Prostym rozwiązaniem, przystępnym dla pacjentów po 60. roku życia, które znacznie przyspiesza obieg danych o stanie zdrowia i administracyjnych w placówkach i zapisywanie ich w cyfrowych archiwach, jest skanowanie kodów kreskowych.