Sir William Henry Preece był archetypicznym wiktorianinem. Wzorem Brytyjczyka od nauki i racjonalizmu. Urodzony w 1834 r., studiował w Royal Institution w Londynie pod kierunkiem największego z naukowców, Michaela Faradaya. Dzięki swoim badaniom Preece stał się jednym z największych autorytetów w dziedzinie technologii komunikacyjnych w Wielkiej Brytanii i Imperium Brytyjskim.
Jednak mimo wielu sukcesów Preece został zapamiętany z podjęcia jednej z najgorszych decyzji technologicznych w historii. Mówiąc o najbardziej przełomowym wynalazku tamtych czasów, Preece zauważył w 1876 r., że „Amerykanie potrzebują telefonu, ale my (Imperium Brytyjskie) nie. Mamy mnóstwo chłopców na posyłki”. W konsekwencji Wielka Brytania straciła pozycję światowego centrum komunikacji.
Oczywiście trudno przewidzieć przyszłość nawet tym, którzy wydają się być autorytetami. Niemniej złe decyzje dotyczące technologii w kraju mogą mieć ogromne reperkusje. Niezwykle ważne jest, aby urzędnicy państwowi, biznes i społeczeństwo obywatelskie w każdym kraju posiadali wiedzę na temat pojawiających się trendów technologicznych (zwłaszcza na arenie cyfrowej), aby jak najlepiej przygotować się i wykorzystać możliwości, jakie stwarzają.
Trendy do 2030 roku
W tym celu moja firma Huawei zainwestowała w ostatnich trzech latach wiele czasu i środków, aby wykorzystać mądrość ekspertów. Zorganizowaliśmy ponad 2 tys. seminariów, w których wzięło udział ponad 1 tys. naukowców, klientów i partnerów. Przewidywania na tę dekadę, które padły podczas debat, nasi eksperci technologiczni z całego świata zebrali w naszym najnowszym raporcie Intelligent World 2030.