Dlaczego straż BPN zainstalowała sieć punktów nasłuchowych Nature Guardian?
W ostatnich latach notuje się największy spadek bioróżnorodności w historii. Zgodnie z raportem WWF ,,Living Planet Report 2020” w Europie i Centralnej Azji 1677 z 15 060 europejskich gatunków zwierząt jest zagrożone wyginięciem. W Białowieskim Parku Narodowym bardzo poważnie podchodzimy do ochrony przyrody i pilnowania, aby zachodzące procesy przebiegały z jak najmniejszym, a najlepiej w ogóle z wykluczeniem bezpośredniego wpływu człowieka, tak by móc zachować niepowtarzalność naturalnie kształtowanych ekosystemów, możliwie najbardziej zbliżonych do pierwotnych. By realizować te cele, od wielu lat samodzielnie prowadzimy obserwacje za pomocą fotopułapek czy też innego sprzętu rejestrującego.
Zbieraliśmy dane na temat zwierząt czy roślin, cały czas wywierając pewien poziom bezpośredniej antropopresji. Przykładem może być monitoring ptaków, który opiera się na tzw. wywoływaniu konkurencji. W ustalonych punktach na terenie Parku, pracownik odtwarza odgłos danego gatunku, a potem czeka na odpowiedź. Zebraną informacją jest potwierdzenie lub brak odzewu ze strony aktualnie monitorowanego gatunku ptaka w danej lokalizacji. Metoda jest bardzo prosta i skuteczna, ale w szczególnych warunkach może ujawnić dość istotną wadę – jeśli ptak usłyszy emitowany głos osobnika konkurującego z daleka, a ściślej: w kolejnym sąsiadującym punkcie monitoringu, może podążać za pracownikiem, opuszczając swój dotychczasowy rewir. Lub przeciwnie: może się wystraszyć głośniejszego, „sztucznego konkurenta” i w ogóle się nie odezwać.
Dzięki wdrażanej technologii, jesteśmy w stanie prowadzić monitoringi na dotychczasowym obszarze tych samych gatunków bez swoistej „prowokacji”, a jedynie nasłuchując przez dłuższy czas. W ten sposób ograniczona jest ingerencja człowieka w zachowania ptaków czyli eliminowany jest wpływ metody monitoringu na efekt pomiaru. Co więcej, dzięki systemom dostarczonym przez Huawei i organizację Rainforest Connection (RFCx) możemy zbierać materiał dźwiękowy całodobowo, np. aby poznawać zachowania określonych gatunków zwierząt w nocy. Do tej pory zbieranie takich danych było trudne bo wymagało znacznych nakładów pracy. Obecnie możemy lepiej poznać, nie tylko, jak kompleksowo działa ekosystem naszego parku, ale także generalnie środowisko naturalne charakterystyczne dla naszej szerokości geograficznej. Wnioski wyciągnięte z takich obserwacji można wykorzystać zarówno w kraju, jak i zagranicą.
Z czego składa się system dostarczony przez Huawei i jak działa?