Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 19.12.2024 04:28 Publikacja: 17.10.2023 07:49
Ishiguro skonstruował Geminoida, swojego robo-bliźniaka
Foto: mat. pras.
Od lat zajmujesz się konstruowaniem androidów, jesteś zaangażowany w prace nad sztuczną inteligencją, stworzyłeś Geminoida, własnego robo-bliźniaka. Nad czym obecnie pracujesz?
Nad awatarami. Pracuję nad rozwojem tej technologii i wprowadzeniem jej do biznesu. Covid-19 sprawił, iż świat otworzył się na pracę zdalną, co jest przełomem dla tego rozwiązania. Gdy dwadzieścia lat temu zacząłem badania związane z interaktywnymi robotami, nie mieliśmy doświadczeń z tą technologią. Skupiałem się wówczas na dwóch typach: w pełni autonomicznych robotach konwersacyjnych oraz tzw. teleoperowanych robotach awatarach. Lata temu był moment boomu na te ostatnie – w Stanach Zjednoczonych i krajach europejskich inżynierowie stworzyli bardzo proste awatary, będące kombinacją systemów konferencyjnych TV i platform mobilnych. Próbowaliśmy pracować, korzystając z tych prostych robotów, ale to był tylko krótkotrwały trend. Społeczeństwo nie było jeszcze gotowe. Teraz jednak, gdy na skutek pandemii ludzie otworzyli się na pracę zdalną, mamy ogromną szansę na stworzenie lepszych narzędzi jej wykonywania, czyli właśnie awatarów.
„Smart” transformacja to już nie tylko domena miast. Coraz powszechniejsze stają się cyfrowe rozwiązania na wsi, pomagające np. w prowadzeniu gospodarstwa rolnego - pisze Dominik Zieliński, Sieć Badawcza Łukasiewicz - ITECH Instytut Innowacji i Technologii.
Interakcje między ludźmi a maszynami stają się coraz bardziej naturalne, a granica pomiędzy światem cyfrowym a fizycznym wydaje się stopniowo zacierać - pisze Marta Miedzińska, Sieć Badawcza Łukasiewicz – ITECH Instytut Innowacji i Technologii.
Odformalizowanie realizacji inwestycji telekomunikacyjnych stało się konieczne w świetle realizacji celu cyfrowego Unii Europejskiej - pisze profesor Jan Widacki.
Czy przeprowadzenie kolejnej aukcji rzeczywiście przybliży Polskę do realizacji unijnego celu cyfrowego?
Polskie firmy są jednymi z liderów wykorzystania AI w naszym regionie Europy – ocenia Michał Targiel, partner PwC Polska, Intelligent Process Automation AI.
Nest Lease, to nowy gracz na polskim rynku leasingowym, będący częścią grupy Nest Bank. Firma powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mikro i małych przedsiębiorców na elastyczne i nowoczesne rozwiązania finansowe. Dzięki zaawansowanej technologii i indywidualnemu podejściu, Nest Lease planuje w ciągu dwóch lat wejść do grona dziesięciu największych firm leasingowych w Polsce. W rozmowie z Lechem Stabiszewskim, pełniącym funkcję p.o. prezesa zarządu Nest Leasing S.A., przyglądamy się strategii i ofercie Spółki oraz trendom w branży leasingowej.
Badania na rzecz innowacyjności w sektorze bezpieczeństwa i obronności państwa oraz wdrożenie wyników prac naukowych na rzecz bezpieczeństwa technologicznego – to cel współpracy Sieci Badawczej Łukasiewicz i Służby Kontrwywiadu Wojskowego.
Rozwój sztucznej inteligencji daje przestępcom zupełnie nowe możliwości – mówi Jacek Skała, prokurator z Prokuratury Regionalnej w Krakowie.
Po okresie budowy infrastruktury ze środków unijnych ruszyć może fala konsolidacji dużych sieci hurtowych światłowodowych w Polsce. Pomóc mogą obniżki stóp procentowych.
Gospodarka niemiecka ma problemy, co tworzy wiele możliwości dla polskich firm. Pojawią się możliwości ekspansji – mówi Jarosław Dąbrowski, członek zarządu BGK.
Dla tych, którzy myśleli, że jest jeszcze dużo czasu na dostosowanie się do aktu w sprawie sztucznej inteligencji, mamy złą wiadomość: Ten czas właśnie się kończy.
Kierowcy prowadzący pod wpływem alkoholu lub narkotyków nie mają czego szukać na drogach. Policja testuje właśnie system oparty na pionierskiej kamerze AI, która jest w stanie wyłapywać prowadzących pojazdy na „podwójnym gazie”.
Osoby niepełnoletnie przed ukończeniem 15. roku życia nie powinny mieć dostępu do mediów społecznościowych, ze względu na zagrożenie uzależnieniem oraz to, jak korzystanie z mediów społecznościowych wpływa na ich sen i wyniki w szkole - przekonuje holenderska partia liberalno-demokratyczna D66.
Przepisy AI Act wymagają, aby system dawał możliwość interpretacji wyników. Nie wskazują jednak jasno, do jakiego stopnia powinno mieć to miejsce i czy trzeba pokazać dokładne parametry i wagi zastosowane w procesie wnioskowania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas