Medycyna, przemysł, badania, nauka, biznes, edukacja, usługi, kultura, sport, rozrywka... sztuczna inteligencja (AI) ma głęboko zmienić niemal każdy aspekt naszego życia. W obliczu tego ogromnego wyzwania technologicznego stulecia, decydenci polityczni są odpowiedzialni za zapewnienie ram prawnych, które uspokoją obywateli i zachęcą przedsiębiorców.
Europa nie czekała, aż sztuczna inteligencja stanie się modnym hasłem. Pracujemy nad nią od pięciu lat we współpracy ze środowiskami akademickimi, naukowymi i przedsiębiorczymi, organizacjami pozarządowymi, państwami członkowskimi, posłami do Parlamentu Europejskiego itp. Od lat szkolimy najlepszych inżynierów i rekrutujemy talenty naukowe potrzebne do opracowania najnowszej sztucznej inteligencji. Mamy wielu przedsiębiorców i innowacyjnych start-upów w globalnym wyścigu.
Dzięki EuroHPC [wspólna inicjatywa UE, krajów europejskich i partnerów prywatnych mająca rozwijać światowej klasy ekosystemu superkomputerowego w Europie – red.] dysponujemy również największą mocą obliczeniową na świecie dostępną dla świata akademickiego i start-upów – co jest głównym atutem dla powstania europejskiego ekosystemu sztucznej inteligencji. Wreszcie, co nie mniej ważne, mamy teraz pionierskie prawodawstwo o sztucznej inteligencji, która ma na celu zdefiniowanie i ustanowienie proporcjonalnych ram ryzyka.
Wspieranie innowacji, ochrona obywateli
Dzięki tej zupełnie nowej i bezprecedensowej regulacji Europa jest pierwszym kontynentem, który przyjął zbiór przepisów godzących to, co najlepsze z obu światów. Rozwiejmy pewną miejską legendę: nie, ustawa o sztucznej inteligencji w żaden sposób nie utrudnia rewolucji w dziedzinie sztucznej inteligencji. Wręcz przeciwnie, tworzy środowisko, w którym może się ona rozwijać, jednocześnie gwarantując podstawowe bezpieczeństwo naszych współobywateli, jeśli chodzi o sztuczną inteligencję. Takie było życzenie państw członkowskich i Parlamentu Europejskiego podczas ostatnich rozmów trójstronnych, które zakończyły się 8 grudnia.
Czytaj więcej
Stary Kontynent przoduje w liczbie specjalistów od zaawansowanych algorytmów, powstaje tu więcej start-upów niż w USA, a dystans w finansowaniu projektów AI szybko się kurczy.