Thierry Breton: Sztuczna inteligencja w Europie będzie bezpieczna

Prawo o sztucznej inteligencji ma uczynić Europę i Polskę miejscem, w którym warto być – pisze unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego.

Publikacja: 02.01.2024 03:08

Dzięki zupełnie nowej i bezprecedensowej regulacji Europa jest pierwszym kontynentem, który przyjął

Dzięki zupełnie nowej i bezprecedensowej regulacji Europa jest pierwszym kontynentem, który przyjął zbiór przepisów godzących to, co najlepsze z obu światów - przekonuje Thierry Breton

Foto: mat. pras.

Medycyna, przemysł, badania, nauka, biznes, edukacja, usługi, kultura, sport, rozrywka... sztuczna inteligencja (AI) ma głęboko zmienić niemal każdy aspekt naszego życia. W obliczu tego ogromnego wyzwania technologicznego stulecia, decydenci polityczni są odpowiedzialni za zapewnienie ram prawnych, które uspokoją obywateli i zachęcą przedsiębiorców.

Europa nie czekała, aż sztuczna inteligencja stanie się modnym hasłem. Pracujemy nad nią od pięciu lat we współpracy ze środowiskami akademickimi, naukowymi i przedsiębiorczymi, organizacjami pozarządowymi, państwami członkowskimi, posłami do Parlamentu Europejskiego itp. Od lat szkolimy najlepszych inżynierów i rekrutujemy talenty naukowe potrzebne do opracowania najnowszej sztucznej inteligencji. Mamy wielu przedsiębiorców i innowacyjnych start-upów w globalnym wyścigu.

Dzięki EuroHPC [wspólna inicjatywa UE, krajów europejskich i partnerów prywatnych mająca rozwijać światowej klasy ekosystemu superkomputerowego w Europie – red.] dysponujemy również największą mocą obliczeniową na świecie dostępną dla świata akademickiego i start-upów – co jest głównym atutem dla powstania europejskiego ekosystemu sztucznej inteligencji. Wreszcie, co nie mniej ważne, mamy teraz pionierskie prawodawstwo o sztucznej inteligencji, która ma na celu zdefiniowanie i ustanowienie proporcjonalnych ram ryzyka.

Wspieranie innowacji, ochrona obywateli

Dzięki tej zupełnie nowej i bezprecedensowej regulacji Europa jest pierwszym kontynentem, który przyjął zbiór przepisów godzących to, co najlepsze z obu światów. Rozwiejmy pewną miejską legendę: nie, ustawa o sztucznej inteligencji w żaden sposób nie utrudnia rewolucji w dziedzinie sztucznej inteligencji. Wręcz przeciwnie, tworzy środowisko, w którym może się ona rozwijać, jednocześnie gwarantując podstawowe bezpieczeństwo naszych współobywateli, jeśli chodzi o sztuczną inteligencję. Takie było życzenie państw członkowskich i Parlamentu Europejskiego podczas ostatnich rozmów trójstronnych, które zakończyły się 8 grudnia.

Czytaj więcej

Europa wyrasta na lidera w sztucznej inteligencji. O tych firmach będzie głośno

Przyjmując proporcjonalne podejście dostosowane do charakteru ryzyka, rozporządzenie określa godne zaufania ramy stosowania sztucznej inteligencji w Europie.

W przypadku zdecydowanej większości aplikacji środki te można podsumować jednym słowem: przejrzystość. Aplikacje stwarzające potencjalne zagrożenie dla naszych praw podstawowych, na przykład w zakresie zatrudnienia lub edukacji, będą musiały uzyskać europejską certyfikację przed wprowadzeniem na rynek. Celem jest zagwarantowanie niezawodności systemu sztucznej inteligencji pod względem bezpieczeństwa, kontroli człowieka i zarządzania danymi. Inne zastosowania, takie jak ocena społeczna, będą po prostu zabronione jako sprzeczne z naszymi wartościami.

Wreszcie, aplikacje służące do rozpoznawania biometrycznego w czasie rzeczywistym zostaną zakazane, z bardzo ograniczonymi wyjątkami, na przykład dotyczącymi zwalczania terroryzmu.

Innowacja i ochrona: właściwa równowaga

Ochrona nie powinna utrudniać innowacji. Innowacje nie powinny też osłabiać ochrony. Równowaga ta leży u podstaw AI Act.

Jeśli chodzi o modele fundacji, regulacja nakłada proste środki przejrzystości na zdecydowaną większość modeli dostępnych lub wprowadzanych do obrotu w UE. Zapewnia bardziej szczegółowe ramy dla wyjątkowo potężnych modeli, oparte na przestrzeganiu kodeksu postępowania. Cel jest jasny: tylko najpotężniejsze modele sztucznej inteligencji o potencjalnym wpływie systemowym na jednolity rynek będą podlegać bardziej szczegółowym regulacjom, współmiernym do ich wpływu i ryzyka, jakie mogą stanowić dla społeczeństwa. Próg dla tych ostatnich jest ustalany w odniesieniu do mocy obliczeniowej wymaganej do ich wytrenowania (w tym przypadku: 1025 operacji), co w praktyce dotyczyłoby obecnie tylko jednego lub dwóch globalnych graczy. Będziemy w stanie stale oceniać i w razie potrzeby modyfikować progi, aby dostosować się do zmian w świecie sztucznej inteligencji.

Niezrównana moc obliczeniowa

Zasady te mają zastosowanie do wszystkich modeli wprowadzanych na rynek europejski, niezależnie od ich pochodzenia geograficznego, ustanawiając równe szanse dla graczy europejskich, brytyjskich, amerykańskich i azjatyckich. Przeprowadzka za granicę nie zwalnia z tych obowiązków, jeśli zamierzasz obsługiwać rynek europejski.

Z drugiej strony, modele w fazie badań, rozwoju, prototypowania lub testowania nie będą podlegać żadnym zobowiązaniom ani ograniczeniom. To proinnowacyjne podejście przeważyło w końcowej fazie negocjacji. To dobrze, bo daje nam pewność, że Europa pozostanie żyznym gruntem dla innowacji w dziedzinie sztucznej inteligencji. Umożliwi to naszym start-upom swobodne korzystanie ze zintegrowanego rynku cyfrowego.

Dla start-upów, które zdecydują się rozwijać swoje modele tutaj, Europa oferuje uprzywilejowany dostęp do sieci dziesięciu europejskich superkomputerów o wyjątkowej mocy obliczeniowej (łącznie prawie 3000 milionów miliardów operacji na sekundę). Ta wyjątkowa inicjatywa w połączeniu z odpowiednimi ramami regulacyjnymi powinna postawić nas w czołówce globalnej konkurencyjności. Witamy europejskie start-upy!

Opinie i komentarze
Piotr Solarz: Postawmy na aparaturę specjalistyczną
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Opinie i komentarze
Stanisław Dąbek: Mity i błędne przekonania
Opinie i komentarze
Czy DSA przyniesie nowe przeglądarki? Jak nowe przepisy wpłyną na rynek cyfrowy
Opinie i komentarze
Odpowiedzialne innowacje. Jak mądra będzie „smart” wieś?
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Opinie i komentarze
Odpowiedzialne innowacje: Moralność maszyn, czyli liczne pytania natury etycznej
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku