Aktualizacja: 17.03.2025 03:23 Publikacja: 25.01.2022 15:18
Foto: mat. pras. Youtube
Dokument ten potwierdza, że łączący funkcje samochodu i samolotu AirCar jest zdolny do lotów. Certyfikacja obejmowała 70 godzin testów w locie oraz ponad 200 startów i lądowań. Twórca AirCara twórca prof. Stefan Klein nie ma wątpliwości, że too milowy krok dla tej nowatorskiej branży u naszych południowych sąsiadów. - Certyfikacja AirCara otwiera drzwi do masowej produkcji latających samochodów - oświadczył w komunikacie.
Robot, którego stworzyli naukowcy z Uniwersytetu Harvard, może wydawać się przerażający, ale ma niezwykle delikatny dotyk.
Projekt, który miał stanowić o przyszłości rynku KEP (kurier, ekspres, paczka), trafia na półkę ledwie miesiąc po tym, jak Amazon ogłosił, że wycofuje się z testów robota dostawczego Scout, który miał zastąpić kurierów na tzw. ostatniej mili.
Autonomiczne pojazdy dostarczające zamówione online jedzenie z restauracji stają się faktem. Po takie innowacyjne rozwiązanie sięga właśnie Uber Eats.
Marynarka wojenna USA ma ambitny plan, by blisko jedną trzecią jej floty stanowiły zrobotozywane okręty. Pod względem pływających bezzałogowców trwa ostra rywalizacja z Chinami.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
To może być przełom w branży drążenia tuneli i podziemnych prac. Amerykańska firma Earthgrid stworzyła maszynę, która ma być znacznie bardziej wydajna i oszczędna niż dotychczasowe metody kopania i wiercenia.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Zapowiedź drastycznej podwyżki podatku VAT na książki spotkała się z ostrymi reakcjami rynku wydawniczego na Słowacji. Pod wpływem presji ministerstwo finansów postanowiło jednak nie podwyższać podatku VAT, a nawet zdecydowało o obniżce.
Na Słowacji jest alternatywa, jest opozycja. Słowacja nie jest przegraną sprawą. Nie zapominajcie o Europie Środkowej - mówi „Rzeczpospolitej” Ivan Korčok, były szef słowackiej dyplomacji
Władysław Kosiniak-Kamysz podpisał list intencyjny o m.in. sprzedaży Słowacji polskich zestawów przeciwlotniczych. Jednak inne zapowiedzi dotyczące współpracy z naszymi południowymi sąsiadami to odgrzewane kotlety, albo po prostu fantazje.
W 2024 roku Słowację odwiedziło ponad 320 tysięcy polskich turystów, co oznaczało wzrost o 14,8 procent względem roku 2023 i 35 procent więcej niż przed pandemią w 2019 roku. Polska jest obecnie drugim co do wielkości rynkiem zagranicznym dla słowackiej turystyki, ustępując jedynie Czechom.
Liczba zwolnień grupowych w Polsce rośnie, rosyjski gaz znów płynie do Europy, a norweski Equinor tnie inwestycje w odnawialne źródła energii. Tymczasem polskie MŚP wciąż zbyt rzadko sięgają po sztuczną inteligencję, co może ograniczać ich konkurencyjność.
Słowacki premier nigdy wcześniej nie był kojarzony z konserwatyzmem. Dlaczego teraz uznał, że krytyka postępowości i dogmatów ideologii woke to nośny temat i lepiej zajmować się „problemami pracujących Słowaków” niż „toaletami dla trzeciej płci”?
Potocznego polskiego uczyłam się na serialu o Kiepskich - opowiada w najnowszym odcinku podcastu „Globalny Chrząszcz” Magdaléna Vášáryová, słowacka aktorka, socjolożka i dyplomatka.
Uzbrojony w nóż nastolatek zaatakował uczniów w zespole szkół w Spiskiej Starej Wsi, dwutysięcznym mieście położonym w powiecie Kežmar.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas