Kilka lat temu Dyson niespodziewanie wycofał się z projektu stworzenia samochodu elektrycznego. Teraz firma postanowiła stworzyć robota, który pomagałby w pracach domowych – informuje BBC.

Firma, założona w Wielkiej Brytanii, ale z siedzibą w Singapurze, ogłosiła właśnie plany stworzenia dużego centrum robotyki w swoim zakładzie znajdującym się na dawnym lotnisku RAF Hullavington w angielskim Wiltshire, które będzie pracować nad nowymi typami robotów domowych. Placówka będzie miejscem pracy dla 250 inżynierów robotyki. Dyson już teraz produkuje zrobotyzowane odkurzacze.

Firma twierdzi, że intensywnie inwestuje w rozwój nowych technologii – a połowa z 2 tys. osób, które dołączyły do firmy w tym roku, to inżynierowie, naukowcy lub programiści. Zatrudnia również inżynierów robotyki z różnych dyscyplin, w tym rozpoznawania obrazów, uczenia maszynowego, czujników i mechatroniki. Ujawniła przykłady niektórych swoich prac na Międzynarodowej Konferencji Robotyki i Automatyki w Filadelfii.

Na pokazanym tam filmie przez chwilę widać ramię robota delikatnie podnoszące talerze, butelkę detergentu i miękką zabawkę czy odkurzające tapicerkę, ale bez wskazania, do powstania jakich komercyjnych urządzeń może to doprowadzić.

Dyson stara się poszerzać gamę oferowanych przez siebie produktów. Po zakończeniu w 2019 r. nieudanego projektu stworzenia samochodu elektrycznego firma postanowiła się skupić na urządzeniach użytecznych w domu. Jednak niedawno zaprezentowała nowość – słuchawki nauszne z oczyszczającą powietrze maską. Ten projekt o nazwie Dyson Zone został przyjęty raczej z mieszanymi uczuciami, a recenzenci stwierdzili, że zestaw jest raczej „dziwnie wyglądający” i „dystopijny”. Nie wiadomo, czy projekt będzie kontynuowany.

Według brytyjskich mediów film ujawniony przez Dysona to efekt pracy nowego zespołu projektowego, który stanowi centralny punkt zapowiadanego przez firmę pięcioletniego planu inwestycji w nowe technologie. Łączna wartość inicjatywy ma wynieść 2,75 mld funtów. Celem zespołu z Hullavington jest „opracowanie autonomicznego urządzenia zdolnego do wykonywania prac domowych i innych zadań”. Według dziennika „The Guardian” to, co powstaje w Hullavington, powinno trafić na rynek do 2030 r.

W 2015 r. Dyson, firma założona przez miliardera i inżyniera wynalazcę Jamesa Dysona, wypuścił na rynek pierwszy autonomiczny odkurzacz – Dyson 360 Eye. Jednak mimo entuzjastycznych recenzji nie stał się tak popularny, jak urządzenia konkurencji.