Włośnica jest dalej poważnym problemem

W Instytucie Parazytologii im. Witolda Stefańskiego PAN w Warszawie trwają badania nad projektem finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki: „Występowanie oraz analiza zmienności genetycznej nicieni z rodzaju Trichinella u wolno żyjących zwierząt”.

Publikacja: 18.02.2019 10:25

Kierownik projektu Aleksandra Cybulska

Kierownik projektu Aleksandra Cybulska

Foto: Kierownik projektu Aleksandra Cybulska

Nicienie z rodzaju Trichinella należą do najbardziej rozpowszechnionych na całym świecie pasożytów, które występują u zwierząt lądowych, morskich, ptaków, a także u ludzi. Zarażenie następuje po spożyciu surowego lub niedogotowanego mięsa, które zawiera inwazyjne larwy Trichinella. Włośnica jest chorobą ostrą, natomiast jej objawy są niespecyficzne, np. bóle głowy i mięśni, gorączka, obrzęk powiek.

– Zwierzęta mięsożerne i wszystkożerne są głównym rezerwuarem włośni w środowisku naturalnym. Badania naszego zespołu wykazały, że zarażenie zwierząt tym pasożytem wynosi ok. 20 proc., dlatego ważne jest monitorowanie zwierząt wolno żyjących pod względem jego występowania. W Polsce dominującymi gatunkami włośni są T. spiralis i T. britovi, jednak w 2013 r. stwierdzono dwa nowe gatunki: T. nativa i T. pseudospiralis, co stwarza nowe zagrożenie dla zdrowia ludzi – tłumaczy kierownik projektu Aleksandra Cybulska.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Biznes Ludzie Startupy
Gigantyczna inwestycja w polski start-up. AI znad Wisły robi furorę w Ameryce
Biznes Ludzie Startupy
Polska firma rusza z ekspansją za oceanem. Jej AI wykrywa raka z wielką skutecznością
Biznes Ludzie Startupy
Polski start-up podbił USA i wzbudził kontrowersje. Teraz zainwestuje nad Wisłą
Biznes Ludzie Startupy
Zadbają o plony jak hinduska bogini. Polska firma odnowi ziemię
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biznes Ludzie Startupy
Polska firma zaleje Chiny translatorami. To kolejny krok w światowej ekspansji