Obecnie realizowane są następujące projekty: „Innowacyjna immunoterapia chorób autoimmunizacyjnych z użyciem limfocytów T CD8 aktywowanych czynnikami pochodzenia pasożytniczego” (Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, TEAM-TECH 4/2017/22) oraz „Immunomodulująca rola galektyny w inwazji nicieni żołądkowo-jelitowych” (OPUS 12, Narodowe Centrum Nauki, UMO-2019/23/B/NZ6/03464)

Z badań epidemiologicznych i laboratoryjnych wiadomo, że inwazje głównie nicieni jelitowych hamują rozwój chorób alergicznych, autoimmunizacyjnych czy neurodegeneracyjnych, o podłożu zapalnym.

– Kilka zespołów badawczych na świecie, w tym również mój zespół, szuka rozwiązań wykorzystujących silny potencjał immunomodulacyjny nicieni pasożytniczych w terapii chorób autoimmunizacyjnych, bez zarażenia pacjentów nicieniami. Obecnie opracowujemy metodę pozaustrojowego generowania limfocytów regulatorowych T CD8 we krwi pacjentów ze stwardnieniem rozsianym i z łuszczycą, przy użyciu czynników produkowanych przez pasożyty. We krwi pacjentów identyfikujemy poziom i aktywność limfocytów regulatorowych CD8, które są komórkami bardzo różnorodnymi i mało poznanymi, badamy, w jakich typach choroby i na jakim poziomie zaawansowania choroby, mogą być one generowane. Nie jesteśmy na etapie badań klinicznych, ale osiągnęliśmy wielki postęp w realizacji projektu – tłumaczy naukowiec.

Równolegle prowadzane są badania nad identyfikacją czynników, które wykazują potencjał w generowaniu limfocytów Treg CD8. Kolejnym aspektem badań jest określenie zmian zachodzących w tych komórkach pod wpływem wytypowanych czynników, by w przyszłości można było opracować terapię opartą na generowaniu tych komórek we krwi pacjenta. Jest to jedno z najważniejszych wyzwań współczesnej medycyny, poszukującej skutecznych terapii nieuleczalnych chorób.

Anna Wesecka