Digital Brain – cyfryzacja na miarę XXI wieku

prof. dr hab. n. med. Teresa Wierzba-Bobrowicz oraz dr n. med. Tomasz Stępień
mat. pras.

Dzięki nowej platformie naukowcy i lekarze na całym świecie otrzymają łatwy dostęp do materiałów naukowo-dydaktycznych w postaci danych medycznych wielu chorób.

Neuronauka jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin współczesnej nauki. W zasobach Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie znajduje się unikalna kolekcja mózgów, która dzięki stworzeniu cyfrowej bazy archiwalnego materiału IPiN będzie dostępna dla jeszcze szerszego grona odbiorców. Na temat projektu „Digital Brain” rozmawiamy z prof. dr hab. n. med. Teresą Wierzba-Bobrowicz oraz dr. n. med. Tomaszem Stępniem.

Czym jest Digital Brain?

Platforma Digital Brain (www.digitalbrain.ipin.edu.pl) jest doskonałym narzędziem stworzonym z myślą o poszerzaniu wiedzy na temat patomechanizmów chorób mózgu oraz opracowywaniu skutecznych strategii terapeutycznych. Dzięki platformie naukowcy i lekarze na całym świecie otrzymają łatwy dostęp do materiałów naukowo-dydaktycznych w postaci danych medycznych wielu chorób.

Do kogo dedykowany jest projekt?

Adresatami projektu są lekarze, naukowcy, jak i wszyscy zainteresowani neuronauką. Platforma Digital Brain jest jednocześnie przyjazna dla osób z niepełnosprawnościami z zachowaniem norm WCAG.

Na jakim obecnie etapie realizacji jest projekt?

Realizacja projektu przebiega pomyślnie. Jesteśmy w trakcie digitalizacji i opisywania zebranego materiału. Spodziewamy się zainicjowania współpracy z ośrodkami naukowymi na całym świecie. Otrzymujemy wiele zapytań od naukowców zainteresowanych współpracą – bez wątpienia platforma Digital Brain otwiera nowe możliwości badawcze dla naukowców w skali globalnej.

Projekt „Digital Brain – cyfrowe zasoby Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie” (POPC.02.03.01-00.0042/18-00) jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej i budżetu państwa; realizowany jest przy współpracy z CPPC i MC.

www.digitalbrain.ipin.edu.pl

Joanna Laskowska

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Operatorzy komórek boją się wykluczenia chińskich dostawców

Europejscy operatorzy łączności komórkowej ponieśliby dodatkowe koszty 55 mld euro, gdyby doszło do zakazu ...

Spółka-matka Google zatrudniła w zarządzie noblistkę z chemii

Kalifornijski gigant Alphabet, do którego należy Google, zaprosił właśnie do zarządu Frances Arnold, która ...

Facebook ocenzurował jedzenie. W trosce o osoby homoseksualne

Najpopularniejszy serwis społecznościowy ocenzurował historyczna grupę dyskusyjną Black Country po tym, jak jej członkowie ...

Rower, auto i hulajnoga w jednej aplikacji. Tak firmy się ratują

Epidemia może zmienić model współdzielonego transportu. Czy rywalizujący ze sobą operatorzy pojazdów na minuty ...

Rosja stawia ultimatum Twitterowi. Odwet za Nawalnego i film o Putinie

Za miesiąc amerykańska sieć społecznościowa zostanie zablokowana, jeżeli do tego czasu nie spełni postawionych ...

KSDO jako nowe rozwiązanie IT dla oświaty

Przeprowadzona inwentaryzacja systemów oraz określenie źródeł danych wchodzących w skład Krajowego Systemu Danych Oświatowych ...