Dzięki nowej platformie naukowcy i lekarze na całym świecie otrzymają łatwy dostęp do materiałów naukowo-dydaktycznych w postaci danych medycznych wielu chorób.
Neuronauka jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin współczesnej nauki. W zasobach Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie znajduje się unikalna kolekcja mózgów, która dzięki stworzeniu cyfrowej bazy archiwalnego materiału IPiN będzie dostępna dla jeszcze szerszego grona odbiorców. Na temat projektu „Digital Brain” rozmawiamy z prof. dr hab. n. med. Teresą Wierzba-Bobrowicz oraz dr. n. med. Tomaszem Stępniem.
Czym jest Digital Brain?
Platforma Digital Brain (www.digitalbrain.ipin.edu.pl) jest doskonałym narzędziem stworzonym z myślą o poszerzaniu wiedzy na temat patomechanizmów chorób mózgu oraz opracowywaniu skutecznych strategii terapeutycznych. Dzięki platformie naukowcy i lekarze na całym świecie otrzymają łatwy dostęp do materiałów naukowo-dydaktycznych w postaci danych medycznych wielu chorób.
Do kogo dedykowany jest projekt?
Adresatami projektu są lekarze, naukowcy, jak i wszyscy zainteresowani neuronauką. Platforma Digital Brain jest jednocześnie przyjazna dla osób z niepełnosprawnościami z zachowaniem norm WCAG.
Na jakim obecnie etapie realizacji jest projekt?
Realizacja projektu przebiega pomyślnie. Jesteśmy w trakcie digitalizacji i opisywania zebranego materiału. Spodziewamy się zainicjowania współpracy z ośrodkami naukowymi na całym świecie. Otrzymujemy wiele zapytań od naukowców zainteresowanych współpracą – bez wątpienia platforma Digital Brain otwiera nowe możliwości badawcze dla naukowców w skali globalnej.
Projekt „Digital Brain – cyfrowe zasoby Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie” (POPC.02.03.01-00.0042/18-00) jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej i budżetu państwa; realizowany jest przy współpracy z CPPC i MC.
www.digitalbrain.ipin.edu.pl
Joanna Laskowska
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.