Potencjalni kupcy aut używanych powinni dokładnie zweryfikować stan techniczny maszyny. Często już na pierwszy rzut oka można dostrzec liczne rysy i ślady po dawnych incydentach na karoserii, ale niektórzy sprzedawcy potrafią całkiem dobrze ukryć fakt, że auto nie jest bezwypadkowe. A właśnie zakup takiego pojazdu stanowi najbezpieczniejsze rozwiązanie.
Jeszcze kilka lat temu standardem w ogłoszeniach motoryzacyjnych były nawet 10-letnie auta z przebiegiem ledwie przekraczającym 100 000 km. Najczęściej nie miał on wiele wspólnego z prawdą, bo „przekręcanie liczników” to powszechna i stosunkowo prosta praktyka. Od niedawna jest to surowo karane przez prawo. Za cofanie licznika grozi w niektórych sytuacjach nawet 5 lat więzienia, dlatego na realność przebiegu potencjalnego zakupu możemy spojrzeć bardziej optymistycznie, choć wciąż z ograniczonym zaufaniem. Dotyczy to szczególnie samochodów sprowadzanych z zagranicy, a takich trafia do Polski około 1 miliona rocznie.
Aby uniknąć wątpliwości i odnośnie stanu technicznego auta, najlepiej udać się wraz ze sprzedawcą na przegląd z wybranym serwisie. Osoby, które nie znają się na motoryzacji powinny też udać się na oględziny z bardziej doświadczonym kierowcą, a najlepiej zawodowym mechanikiem.
Dlaczego historia pojazdu jest tak istotna?
Poza powierzchownym stanem technicznym niezwykle istotna jest dotychczasowa historia samochodu. Fakt, że silnik pracuje dość równo, a w innych podzespołach nie doświadczamy zbędnych luzów to informacja korzystna, ale niepełna. Dostęp do dotychczasowej historii samochodu pozwala zdobyć znacznie większą wiedzę, między innymi o jego realnym przebiegu, ale także czy był serwisowany w autoryzowanym serwisie.
Gdzie sprawdzić historię używanego pojazdu?
Od kilku lat kupujący auta mają znacznie ułatwione zadanie za sprawą stworzonego przez Ministerstwo Cyfryzacji portalu Historia Pojazdu. Aby poznać historię auta, wystarczy znać jego numer rejestracyjny, numer VIN, a także datę pierwszej rejestracji. Portal zapewnia wówczas dostęp do danych pochodzących z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Informacje pochodzą z kilku źródeł, a wśród nich znajdują się także dane zagraniczne, dlatego również historia wozów importowanych z USA i wielu krajów Europy nierzadko jest dobrze opisana w bazie.
Jakie dane podlegają weryfikacji?
Portal Historia Pojazdu stanowi naprawdę cenną skarbnicę wiedzy. Znajdują się w nim informacje takie jak:
- pojemność i rodzaj silnika,
- terminy dotychczasowych przeglądów technicznych,
- liczba dotychczasowych właścicieli,
- odczyty licznika w trakcie badań technicznych (ale tylko od 2014 roku),
- informacje o ubezpieczeniu OC, w tym dotychczasowe naprawy w ramach polisy.
Informacje o samochodach pochodzących z zagranicy prezentowane są w nieco inny sposób. Dzięki nim możemy zweryfikować, czy samochód nie jest kradziony, powypadkowy, uszkodzony, bądź niedopuszczony do ruchu. Z bazy dowiadujemy się także, czy samochód nie służył jako taksówka. Ponadto, jeśli auto miało w przeszłości cofnięty licznik, także można się o tym dowiedzieć. W przypadku niektórych samochodów nie brakuje bardziej szczegółowych informacji dotyczących wyposażenia pojazdu, jego przeznaczenia i dotychczasowych wypadków.
Co należy zrobić po zakupie samochodu używanego?
Historii pojazdu nie należy traktować jako wyroczni, ale może ona stanowić czynnik, który pomoże w podjęciu decyzji, że nie warto kupować tego auta lub przynajmniej nie jest ono warte swojej ceny. Jeśli natomiast wszystko jest w porządku, a stan techniczny zadowala przyszłego nabywcę, można podpisać umowę kupna-sprzedaży. Warto pamiętać, że jeśli jakiekolwiek fakty na temat pojazdu zostaną zatajone przez sprzedającego, nowy właściciel ma prawo dochodzić swoich roszczeń.
Następnie należy zarejestrować pojazd i najpóźniej tego dnia wykupić obowiązkową polisę OC. Zdarza się, że auto jest już ubezpieczone, ale nie rezygnując z dotychczasowej polisy, narażamy się na niekorzystną rekalkulację składki. Lepiej poszukać wartościowej oferty spośród wielu dostępnych na rynku. Bardzo przydatnym w tym kontekście narzędziem są internetowe porównywarki, na przykład KioskPolis zbierająca oferty wiodących towarzystw ubezpieczeniowych działających na polskim rynku: https://kioskpolis.pl/kalkulator-moto/
Materiał Promocyjny