Alphabet stworzył laboratorium, w którym AI będzie szukać nowych leków

Właściciel Google, Alphabet, uruchomił w Wielkiej Brytanii nową firmę zajmującą się poszukiwaniem nowych leków.

Publikacja: 11.11.2021 13:50

Alphabet stworzył laboratorium, w którym AI będzie szukać nowych leków

Foto: Shutterstock

Firma Isomorphic Labs będzie opierać się na badaniach przeprowadzonych przez londyńskie laboratorium sztucznej inteligencji DeepMind, które Google przejęło w 2014 roku – informuje CNBC. Nowa firma Alphabet została zarejestrowana w Companies House, brytyjskim rejestrze firm już w lutym tego roku, ale koncern dopiero teraz poinformował o jej powstaniu i inauguracji działalności.

Demis Hassabis, dyrektor generalny i współzałożyciel DeepMind, jest także założycielem i dyrektorem generalnym Isomorphic Labs. Pozostanie on także dyrektorem generalnym DeepMind.

Zadaniem Isomorphic Labs będzie wymyślanie na nowo procesu tworzenia leków dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji. Jak podaje Demis Hassabis użycie nowoczesnych metod obliczeniowych i związanych ze sztuczną inteligencją może pomóc naukowcom przenieść ich pracę na wyższy poziom i znacznie przyspieszyć odkrywanie nowych leków.

Czytaj więcej

Facebook porzuca system rozpoznawania twarzy. Mylił osoby czarnoskóre

Zastosowanie AI ma znacznie zmniejszyć koszty tworzenia nowych leków. Wymyślenie od zera nowego leku to koszt ok. 1,3 mld dol. Identyfikacja nowych leków to długi, złożony proces prób i błędów, który obejmuje łączenie wielu różnych związków na różne sposoby. Praca nad jednym lekiem może trwać kilka lub kilkanaście lat.

Laboratorium Alphabet to nie jedyny ośrodek badawczy, który do tworzenia nowych leków chce wykorzystać AI. Kilka firm, w tym m.in. BenevolentAI z Londynu i Atomwise z San Francisco, także pracuje nad AI, która może przyspieszyć ten proces.

Isomorphic Labs chce użyć sztucznej inteligencji nie tylko do analizy danych, ale także do budowania potężnych modeli predykcyjnych i generatywnych złożonych zjawisk biologicznych- informuje CNBC.

Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sztuczna Inteligencja
ChatGPT coraz potężniejszy. Najnowsza wersja ma już „oczy” i rozumie sarkazm
Sztuczna Inteligencja
Algorytmy znad Wisły mogą zdziałać cuda
Sztuczna Inteligencja
Sztuczna inteligencja łamie kolejne bariery. To już groźne
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Sztuczna Inteligencja
Wirtualny raper okazał się rasistą. „Nieustanne słowa na N”