Internet rzeczy wchodzi do szpitali

Do 2020 r. liczba komunikujących się między sobą urządzeń w sektorze medycznym wyniesie niemal 650 milionów. Opieka zdrowotna będzie stanowić wówczas jedną czwartą  całego rynku internetu rzeczy – wynika z danych BI Intelligence.

Z kolei Deloitte podaje, że  tylko w 2017 r. powstało 78 tys. mobilnych aplikacji zdrowotnych, a w sumie jest ich ponad 325 tys. Ich głównym zadaniem jest zachęcanie właścicieli smartfonów do monitorowania swojego stanu zdrowia.

Globalnym graczem w tej branży jest m.in. Schneider Electric. Informuje, że jego rozwiązanie komunikuje się z infrastrukturą szpitalną. Umożliwia dostosowanie parametrów danego pomieszczenia do osoby, która je użytkuje, czyli np. pacjenci mogą dostroić do swoich potrzeb oświetlenie czy temperaturę, mogą też połączyć się z personelem medycznym.

W Polsce rynek telemedycyny i różnego rodzaju urządzeń z zakresu internetu rzeczy dynamicznie się rozwija. Placówki mogą skorzystać  z monitorowania zasobów medycznych czy zużycia sprzętu. Rynek telemedyczny  – rozumiany szeroko – jest według szacunków Deloitte warty w Polsce  6-8 mld zł. Rośnie rocznie o jedną piątą m.in. w związku z koniecznością wymiany przestarzałej infrastruktury w szpitalach.  Eksperci podkreślają, że barierami w rozwoju są m.in. wysokie koszty wdrażania, niska świadomość pacjentów oraz lekarzy. Natomiast o potencjale tego rynku świadczy chociażby rosnąca popularność aplikacji medycznych  – dynamika wynosi tu nawet ponad 1000 proc. w ciągu roku.

Mogą Ci się również spodobać

Humanoidalne roboty polecą wkrótce w kosmos

Koszty korzystania z usług astronautów można ściąć nawet do 10 proc. wysyłając w kosmos ...

Polacy ochronią asystenta Amazona

Alexa, asystent głosowy Amazona, będzie bezpieczniejsza dzięki polskiemu startupowi. Firma Cyberus Labs – specjalizująca ...

E-hulajnogi z nawigacją. Poprowadzi po sieci ścieżek rowerowych

Amerykański startup hulajnogowy Bird opracował nową aplikację, która pomaga jeździć po ścieżkach rowerowych i ...

Skrzynie z łupami zakazane? Chodzi o miliardy dolarów

Mikropłatności dokonywane w grach to dla producentów żyła złota. Część takich rozwiązań ma jednak ...

Są pierwsze recenzje „Cyberpunka”. Podziw, ale i rozczarowanie walką

Gra może przebić wysokie oczekiwania graczy, choć nieukończona wersja nadal zawiera dużo drobnych błędów ...

Szef Alibaby: praca po 12 godzin dziennie to błogosławieństwo

Jack Ma, współzałożyciel koncernu Alibaba, jednego z największych koncernów zajmujących się e-handlem na świecie ...