Chcemy, żeby zacierała się granica wirtualności. Spowodować, żeby gogle i cały system był tylko bramą do świata, ale żeby świat był realny – mówi Sławomir Matul, VR Factory, gość programu RZECZoBIZNESIE.
Gość zdradził, że VR Factory wygrała przetarg dla jednej z największych firm budowlanych na świecie.
– Realizujemy cały system, nie tylko do szkolenia, ale do weryfikacji wiedzy. Okazuje się, że w przemyśle budowlanym można wykorzystać wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość do wspierania inżynierów i wspierania różnych współpracujących ze sobą obszarów (ludzi od gazu, elektryki czy zabezpieczeń). System pozwala, żeby od początku być w budynku, który się buduje i widzieć wszystkie instalacje, jak ze sobą współgrają, czy nie wchodzą w kolizję, czy nie będzie problemu z ciepłem itd. – tłumaczył.
Dodał, że jest też aspekt możliwości weryfikacji wiedzy i przygotowania ludzi, którzy pracują na budowach.
– Większość osób ma dokument stwierdzający, że mieli jakiś kurs. Dopiero na żywo zaczynają się weryfikacje, które często potrafią być brzemienne w skutkach. Tworzymy system, który pozwala sprawdzić, co pracownik umie zanim pójdzie na budowę. Jeżeli zda ten egzamin, z dużą dozą prawdopodobieństwa sprawdzi się fizycznie – stwierdził Matul.
Przyznał, że na świecie to jest już trend. – W Polsce to nie kwestia braku możliwości technologicznych, tylko przygotowania systemowego, nakładów i stworzenia standardów. Będzie to powoli wchodziło jako zajęcia fakultatywne. Powoli przygotowujemy się do zaproponowania programu jako czegoś rozszerzającego sposób konsumowania wiedzy – mówił Matul.
Tłumaczył, że informatyka to obszar, który przygotowuje do pracy i pozwala nabyć umiejętności, które później używamy. – Wirtualna rzeczywistość pozwala, zamiast czytać książki i słuchać o czymś od nauczyciela, nagle znaleźć się w danej sytuacji, środowisku, poznać budynki, historyczne wydarzenia czy zobaczyć procesy chemiczne trudne do zwizualizowania – tłumaczył.
– Chcemy, żeby zacierała się granica wirtualności. Spowodować, żeby gogle i cały system był tylko bramą do świata, ale żeby świat był realny – dodał.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.