Internet rzeczy łaknie szybkiej łączności

Zastosowania IoT mogą być nietypowe.
Bloomberg

Zmiany na rynku telekomunikacyjnym bardzo pomagają nowemu trendowi w rozwinięciu skrzydeł. Technologia 5G wchodzi do akcji.

Nowa generacja sieci komórkowych to nowe pasma częstotliwości i szersze pasma widmowe na kanał częstotliwości. O ile już 4G dawało duże możliwości dla masowej łączności wielu urządzeń jednocześnie, to zdaniem wielu ekspertów dopiero 5G pozwoli temu trendowi na pełne rozwiniecie skrzydeł i w efekcie masową ekspansję.

Zdaniem ekspertów sieć nowej generacji powinna też umożliwiać pracę z większą liczbą urządzeń, dawać wyższą wydajność, szybkość transferu danych, zmniejszyć zużycie energii przez urządzenia nadawczo-odbiorcze, opóźnienia i koszt utrzymania.

CZYTAJ TAKŻE: Internet rzeczy wyprowadzony w pole

W Polsce także opracowywane są rozwiązania będące odpowiedzią na ten trend, Orange Polska testuje technologię LTE-M i urządzenia CAT-M1, co pozwala budować internet rzeczy w oparciu o sieć 4G. – W 26 miastach mamy 150 stacji bazowych obsługujących tę technologię. W naszym laboratorium współpracowaliśmy z 38 partnerami, którzy wspólnie z naszymi ekspertami weryfikowali działanie swoich prototypów. Bardziej zaawansowane testy i pilotaże przeprowadziło z nami 15 firm i samorządów, wśród których były Innogy Stoen Operator oraz miasto Mysłowice – wyjaśnia Orange Polska.

Według firmy praca ma na celu „oswajanie” technologii i poszukiwanie możliwych zastosowań biznesowych. Uruchamianie technologii na kolejnych stacjach będzie następować wraz z nawiązywaniem współpracy z kolejnymi firmami.

CZYTAJ TAKŻE: 5G, sztuczna inteligencja, internet rzeczy to koniec internetu, jaki znamy

Orange jest także zaangażowany w rozwój sieci 5G, prowadząc testy z kolejnymi dostawcami. Ostatnie odbyły się w Zakopanem, wspólnie z firmą Ericsson. Orange Polska planuje wdrażać komercyjnie 5G po 2020 roku. – Żeby było to możliwe, ważne jest: uporządkowanie częstotliwości, ustalenie zasad wprowadzania 5G w Polsce, rozwiązanie kwestii norm elektromagnetycznego czy ustalenia procesu inwestycyjnego. Jesteśmy otwarci na dialog, zmierzający do uporządkowania tych kwestii. W przyszłości technologia LTE-M będzie mogła zostać zintegrowana z siecią 5G – podaje firma.

Nowe generacje pozwalają choćby na wdrożenia nowych urządzeń wykorzystywanych do zbierania danych, które są mniejsze, bardziej niezawodne oraz mogą pracować znacznie dłużej bez potrzeby ładowania. Związane jest to nie tylko z postępem w zakresie budowania samych urządzeń, ale również nowymi standardami transmisji danych, pozwalającymi na tego rodzaju udogodnienia. Dzięki nim więcej firm może się zdecydować na rozpoczęcie wdrożeń w ramach internetu rzeczy.

– W praktycznym scenariuszu dane pochodzące z IoT firmy mogą wykorzystywać do poszukiwania Świętego Graala efektywności. Mogą spojrzeć na swoje procesy w czasie rzeczywistym, analizować przyczyny zdarzeń w krótkim czasie, a nawet, wykorzystując tzw. uczenie maszynowe – przewidywać określone sytuacje, np. awarie urządzeń na linii produkcyjnej – mówi Jarosław Zarychta, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Microsofcie. – Technologie cyfrowe umożliwiają też wdrożenie nowych modeli biznesowych opartych o sprzedaż usług zamiast towarów, tzw. X as a service. Nie mniej istotne są nowe możliwości w obszarze monitorowania pojazdów, a nawet warunków pracy i bezpieczeństwa fizycznego pracowników – np. w sektorze budowlanym czy przemysłowym – dodaje Jarosław Zarychta.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Technologiczni giganci inwestują miliardy w biura i kampusy

Google będzie miał nową siedzibę w Nowym Jorku i snuje plany ogromnego miasteczka-kampusu w ...

Gigantyczny wyciek danych z Instagrama. W sieci telefony celebrytów

W Internecie pojawiła się baza danych, która zawiera ponad 49 milionów rekordów i wśród ...

By stać się technologicznym dziełem sztuki, wszczepiła sobie 30 czipów

Sztokholmska wystawa szwedzkiej artystki Arvidy Byström zdobywa coraz większy rozgłos ponieważ jest przykładem na ...

Google podgryza Amazona. I będzie mówił po polsku

Rynek asystentów głosowych, nazywanych również inteligentnymi głośnikami, rośnie jak na drożdżach. Jak podaje firma ...

Amerykanie postawili zarzuty Huawei

Amerykański Departament Sprawiedliwości oskarżył spółkę Huawei o kradzież technologii należącej do T-Mobile. Spółka i ...

Gry polską przepustką do globalnej elity

Świetny debiut spółki BoomBit potwierdza, że branża ta jest fenomenem naszej gospodarki. Jednak do ...