Gateway Earth Development Group, czyli zespół złożony z naukowców topowych uniwersytetów na całym świecie, zamierza do 2050 roku stworzyć i uruchomić pierwszą stację recyklingu odpadów w kosmosie.
Projekt o nazwie Gateway Earth zakłada stworzenie specjalnej stacji kosmicznej, która zutylizuje śmieci kosmiczne powstałe w wyniku rozpadu nieaktywnych satelitów oraz pozostałości po starych rakietach kosmicznych. Aktualnie na orbicie ziemskiej krąży około 22 tysięcy dużych obiektów-śmieci.
CZYTAJ TAKŻE: Fabryki przeniosą się w kosmos. To tylko kwestia czasu
Mogą one powodować kolizje z aktywnymi satelitami. Może to skutkować m.in. nieprawidłowym funkcjonowaniem nawigacji samolotowej, czy fałszywą prognozą pogody. Dodatkowo materiały pozyskane z przetwarzania śmieci mogą zostać wykorzystane w drukarce 3D, która pomoże stworzyć np. części zamienne dla stacji. Naukowcy jako przykład podają również panele słoneczne starych satelitów, które mogą zostać wykorzystane do jej zasilania. Kolejnym powodem jest możliwe zmniejszenie kosztów powstania kolejnych projektów kosmicznych, gdyż będą mogły wykorzystać przetworzone śmieci.
CZYTAJ TAKŻE: Miliarderzy walczą w kosmosie. Kto wygra?
Portal „The Next Web” podaje, że w przyszłości stacja ma służyć nie tylko do recyklingu śmieci, ale na jej pokładzie powstać ma kosmiczny hotel, który będzie atrakcją dla turystów. Dodatkowo stacja ma być miejscem budowy nowych satelitów oraz centrum paliwowym dla rakiet kosmicznych.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.