Naukowcy nauczą pojazdy, jak reagować na niebezpiecznych kierowców

MIT

Już za kilka lat zobaczymy pierwsze autonomiczne pojazdy, które będą musiały zmierzyć się wówczas z samochodami prowadzonymi są przez prawdziwych kierowców. Naukowcy z MIT chcą je wyszkolić, jak prawidłowo reagować na drodze.

Sztuczna inteligencja zazwyczaj zakłada, że wszyscy kierowcy na drodze zachowują się tak samo, czyli w przewidywalny i racjonalny sposób. Każdy kierowca wie jednak, że to nieprawda. Nowe badania przeprowadzone przez MIT’s Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory (CSAIL) analizują ten problem. Naukowcy chcą nauczyć autonomiczne samochody przewidywania niebezpiecznych zachowań innych kierowców. Portal „Engadget” podaje, że stanowi to wyzwanie ze względu na świadomość społeczną, której maszyny nie posiadają.

CZYTAJ TAKŻE: Tesla coraz bliżej autonomicznych taksówek

Badacze z MIT stworzyli więc system, który będzie klasyfikować zachowania kierowców na egoistyczne lub bezinteresowne. Po przeanalizowaniu wielu zachowań i manewrów kierowców system był w stanie je przewidzieć z dokładnością większą nawet o 25 proc. Badacze są przekonani jednak, że to dopiero początek starań o bezpieczeństwo autonomicznych samochodów na drogach. Twierdzą, że będzie trzeba rozszerzyć skalę testów. Następnym krokiem będzie przystosowanie autonomicznych samochodów do obecności innych użytkowników dróg, takich jak piesi czy rowerzyści.

Tego rodzaju wgląd w ludzkie zachowanie jest ważnym aspektem bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu. Przekonała się o tym firma Uber. W marcu 2018 roku doszło bowiem do śmiertelnego potrącenia kobiety, która wtargnęła pod autonomiczny samochód Ubera.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

FBI w polskiej chmurze. Tajemnice polskich firm zagrożone?

Łamiąc unijne regulacje o ochronie danych osobowych, Waszyngton chce mieć wgląd w informacje, które ...

Facebook wycofuje się z płatności P2P

Prezes Facebooka Mark Zuckerberg zapowiedział wycofanie się z płatności peer-to-peer. 15. czerwca tego roku ...

Amazon idzie w gry i stawia na Tolkiena

Na rynku pojawi się nowa gra wideo w popularnym uniwersum „Władcy Pierścieni”. Za produkcję ...

Impact`19. Nadchodzi okres szybkich zmian technologicznych

Wszechobecna sztuczna inteligencja, biotechnologia, blockchain, wirtualna rzeczywistość czy komputery kwantowe – to część z ...

10 lat więzienia za cyberatak w USA

34-letni mieszkaniec Massachusetts został skazany na 10 lat więzienia za zaatakowanie sieci komputerowej szpitala ...

Tunele przyszłości Elona Muska prawie gotowe

Dopóki nie zaczną powstawać superszybkie koleje typu hyperloop, Elon Musk – jeden z inicjatorów ...