Naukowcy nauczą pojazdy, jak reagować na niebezpiecznych kierowców

MIT

Już za kilka lat zobaczymy pierwsze autonomiczne pojazdy, które będą musiały zmierzyć się wówczas z samochodami prowadzonymi są przez prawdziwych kierowców. Naukowcy z MIT chcą je wyszkolić, jak prawidłowo reagować na drodze.

Sztuczna inteligencja zazwyczaj zakłada, że wszyscy kierowcy na drodze zachowują się tak samo, czyli w przewidywalny i racjonalny sposób. Każdy kierowca wie jednak, że to nieprawda. Nowe badania przeprowadzone przez MIT’s Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory (CSAIL) analizują ten problem. Naukowcy chcą nauczyć autonomiczne samochody przewidywania niebezpiecznych zachowań innych kierowców. Portal „Engadget” podaje, że stanowi to wyzwanie ze względu na świadomość społeczną, której maszyny nie posiadają.

CZYTAJ TAKŻE: Tesla coraz bliżej autonomicznych taksówek

Badacze z MIT stworzyli więc system, który będzie klasyfikować zachowania kierowców na egoistyczne lub bezinteresowne. Po przeanalizowaniu wielu zachowań i manewrów kierowców system był w stanie je przewidzieć z dokładnością większą nawet o 25 proc. Badacze są przekonani jednak, że to dopiero początek starań o bezpieczeństwo autonomicznych samochodów na drogach. Twierdzą, że będzie trzeba rozszerzyć skalę testów. Następnym krokiem będzie przystosowanie autonomicznych samochodów do obecności innych użytkowników dróg, takich jak piesi czy rowerzyści.

Tego rodzaju wgląd w ludzkie zachowanie jest ważnym aspektem bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu. Przekonała się o tym firma Uber. W marcu 2018 roku doszło bowiem do śmiertelnego potrącenia kobiety, która wtargnęła pod autonomiczny samochód Ubera.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

„Pocztowi kumple” z Uberem. Wielka transakcja za Oceanem

Bastian Lehmann to dziś najgłośniejsze nazwisko w Dolinie Krzemowej. Amerykanin niemieckiego pochodzenia stworzył startup, ...

Disney zapłaci 1000 dol. za oglądanie swoich filmów

Disney ogłosił, że zapłaci nawet 1000 dolarów widzom za oglądanie filmów na nowym serwisie ...

„100 innowacji stulecia”. Energia ze słońca trafi do auta i smartfona

Polski startup Saule Technologies chce odmienić rynek fotowoltaiki i zmienić panujący na nim układ ...

Niemka wygrała z polskim e-sklepem. Zwrot mimo pomyłki w adresie

Mała pomyłka w adresowaniu przesyłki doprowadziła do bólu głowy niemiecką klientkę polskiego sklepu internetowego. ...

Nowa plaga: przekręt na sklep internetowy

Ponad 3,7 tys. incydentów odnotował w zeszłym roku zespół CERT Polska. Przybywa zgłoszeń dotyczących ...

Hotel za gościa wrzuci zdjęcia na Instagrama

W kilkunastu hotelach sieci ibis turysta nie musi się już martwić o relacjonowanie swojego ...