CES2020. Robot-kula będzie wiernym asystentem człowieka

Roboty asystujące człowiekowi, autonomiczne auta oraz telewizory i smartfony ze zwijanymi i składanymi ekranami – te technologie będą „królować” w 2020 r.

Publikacja: 07.01.2020 18:18

CES2020. Robot-kula będzie wiernym asystentem człowieka

Foto: Bloomberg

W Las Vegas ruszyły największe targi elektroniki i nowych technologii – CES 2020. Giganci prezentują rozwiązania, które jednoznacznie wskazują, że kluczowe w najbliższych latach będą sztuczna inteligencja, internet rzeczy (IoT) oraz sieć nowej generacji 5G. To właśnie one będą napędzać w nieodległej przyszłości takie technologie jak autonomiczne samochody czy wszechobecne roboty.

Maszyna zastąpi kota

Przedsmak tego, co będzie nas czekać w najbliższych miesiącach i latach, dały na CES wiodące firmy technologiczne – Samsung, LG, Sony, ale również motoryzacyjne jak Mercedes i Toyota.

CZYTAJ TAKŻE: CES2020. Lewitująca deska nie potrzebuje fal ani wiatru

Samsung pokazał, że duże nadzieje wiąże z robotyzacją. Koreańska firma zaprezentowała Balliego – kulę, niewiele większą od piłki tenisowej, która w praktyce jest minirobotem, wzorowanym na droidzie BB-8 z „Gwiezdnych wojen”. Ballie potrafi poruszać się, a właściwie toczyć w ślad za użytkownikiem. Dzięki sztucznej inteligencji (AI) oraz kamerze maszyna to de facto centrum sterowania inteligentnym domem – może na naszą prośbę włączyć światło, podnieść rolety czy uruchomić odkurzacz. Będzie pełnić też funkcję strażnika pilnującego mieszkania podczas naszej nieobecność, streamując obraz z kamery na nasz smartfon. Co więcej, może stać się towarzyszem dzieci i osób starszych – w razie upadku lub innej niebezpiecznej sytuacji Ballie wezwie bowiem pomoc.

""

Projekt powietrznej taksówki, która powstaje we współpracy Ubera z HyundaiemDavid Paul Morris/Bloomberg

cyfrowa.rp.pl

Samsung pracuje również nad innym robotem, który ma wspomóc nas w kuchni. Automat o nazwie Bot Chef to robotyczne ramię, które wspiera w przygotowywaniu posiłków. Ale maszyny mają nie tylko nas wyręczać w pracy. Dowodzi tego MarsCat. Zadaniem tego robokota, którego firma Elephant Robotics, zaprezentowała na CES, jest bowiem zastąpienie żywego pupila. Cyfrowy zwierzak niczym prawdziwy kocur potrafi rozciągać się, bawić zabawkami, omija przeszkody, a do tego rozpoznaje ludzkie twarze i rozumie polecenia, m.in. „usiądź” czy „chodź tu”. MarsCat ma też własną tożsamość, która rozwija się, opierając się o AI i doświadczenia oraz interakcje z człowiekiem.

Awatar w przymierzalni i na kołach

Wiele rozwiązań pokazywanych na CES może kojarzyć się z filmami science fiction. Przykładem jest choćby projekt firmy DnaNudge, która proponuje nowy sposób robienia zdrowych zakupów spożywczych. Oferuje ona system testów DNA, które mogą wykonać sobie klienci sklepów. Na podstawie ich analizy system dobiera najwłaściwsze produkty dla naszego zdrowia, a konsument – wyposażony w specjalną elektroniczną opaskę – może skanować zakupy, by ocenić ich wartość i dopasowanie np. do stosowanej właśnie diety.

CZYTAJ TAKŻE: Narcophone Escobara wyrzucony z Las Vegas

Kolejnym futurystycznym rozwiązaniem jest ThinQ Fit Collection. To wyposażona w kamery 3D i technologię AI przestrzeń, która ma zastąpić przymierzalnie. Projekt od LG pozwala odwiedzającym dopasować ubrania bez konieczności ich faktycznego mierzenia. ThinQ Fit dokonuje pomiaru ciała użytkownika, aby wygenerować naszego realistycznego awatara do wirtualnego testowania ubrań. Technologia ta ponadto oferuje sugestie konkretnych stylizacji i proponuje linki do platform, które pozwalają na bezpośrednie zakupy odzieży. To ma zrewolucjonizować handel.

""

Wirtualna przymierzalnia LG ma być rewolucją w handlu. Stworzy naszego awatara, który w „cyfrowy” sposób przymierzy setki ubrań,mat. pras.

cyfrowa.rp.pl

Ale chyba najbardziej imponujące zmiany technologiczne czekają motoryzację. Pojazdy naszpikowane elektroniką i innowacjami już od kilku lat podbijają tę prestiżową imprezę w Las Vegas, ale w tym roku samochody mogą ją wręcz zdominować. I to nie tylko za sprawą producentów z branży moto, ale również samych koncernów technologicznych, które wyjątkowo mocno postawiły na cztery kółka. Szczególnie Sony, który zaprezentował swój pierwszy samochód – elektryczny pojazd koncepcyjny Vision-S. Prototyp, skonstruowany przez inżynierów odpowiedzialnych w japońskiej firmie za AI i robotyzację, to pokaz technologicznych możliwości, które w przyszłości mają zapewnić bezpieczeństwo zarówno podróżującym, jak i pojazdom oraz pieszym wokół (auto wyposażono w 33 sensory, które monitorują otoczenie).

CZYTAJ TAKŻE: CES2020: Motoryzacyjny debiut… Sony i mercedes z „Avatara”

Ale show skradł Mercedes. Koncern pokazał Vision AVTR – projekt autonomicznego e-samochodu inspirowanego „Avatarem”. I to właśnie reżyser tego filmu James Cameron był jednym z projektantów koncepcyjnego auta, wyposażonego m.in. w „bioniczne klapy” (z ang. bionic flaps) służące do komunikacji z otoczeniem niczym żywy organizm, a także specjalne koła, pozwalające poruszać się nie tylko w przód i tył, ale również na boki.

""

Mercedes pokazał projekt auta Vision AVTRDavid Paul Morris/Bloomberg

cyfrowa.rp.pl

Elastyczne ekrany

Wiele innowacyjnych technologii, nie tylko z branży moto, chce testować i to na żywym organizmie koncern Toyota. Firma zapowiedziała właśnie, że do tych celów w okolicach góry Fuji w Japonii zbuduje specjalne miasto laboratorium – Woven City. Za projekt smart city ma odpowiadać duński architekt Bjarke Ingels, który stoi m.in. za wieżą WTC w Nowym Jorku, siedzibą Lego czy centralą Google’a. Na powierzchni ponad 70 ha zastosowane zostaną tam różnego rodzaju technologie autonomiczne, roboty oraz systemy smart home.

A właśnie zaawansowane, inteligentne technologie domowe „królują” na CES. Przykładem mogą być zwijane telewizory LG czy nie tylko już smartfony (np. Motorola Razr), ale i komputery ze składanym ekranem. Pierwszego na świecie takiego peceta zaprezentowało Lenovo. Urządzenie ThinkPad X1 Fold to laptop z wyświetlaczem OLED o przekątnej 13,3 cala, który zmienia kształt, umożliwiając pracę w różnych układach. Równie innowacyjnie i praktycznie prezentuje się dwuekranowy laptop Duet firmy Dell.

W Las Vegas ruszyły największe targi elektroniki i nowych technologii – CES 2020. Giganci prezentują rozwiązania, które jednoznacznie wskazują, że kluczowe w najbliższych latach będą sztuczna inteligencja, internet rzeczy (IoT) oraz sieć nowej generacji 5G. To właśnie one będą napędzać w nieodległej przyszłości takie technologie jak autonomiczne samochody czy wszechobecne roboty.

Maszyna zastąpi kota

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Technologie
Zaskakujące doniesienia o ciążach „z Ozempicu”. To również lek na niepłodność?
Technologie
Koniec z implantami, plombami i leczeniem kanałowym. Rewolucja w leczeniu zębów
Technologie
Student z trzema rękami. Wpadka Uniwersytetu Gdańskiego
Technologie
Sztuczna inteligencja zdecyduje o zabiciu człowieka. ChatGPT idzie na wojnę
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Technologie
Powstała realna alternatywa dla plastiku. Zwycięstwo w wojnie z odpadami?