Polski detektor gorączki rusza na front walki z koronawirusem

Bloomberg

Naukowcy z łódzkiej firmy Smart Soft Solutions stworzyli QuickTemp – bezdotykowe i samoobsługowe urządzenie do wykrywania podwyższonej temperatury u ludzi.

Ta niewielkich rozmiarów automatyczna stacja diagnostyczna do pomiaru temperatury ciała, która alarmuje w przypadku wykrycia odstępstw od normy, adresowana jest dla szpitali, zakładów pracy oraz miejsc użyteczności publicznej. Naukowcy ze Smart Soft Solutions chcą, by ich konstrukcja posłużyła w walce z pandemią koronawirusa.

CZYTAJ TAKŻE: Z nieba ścigają wirusa. Wykryją gorączkę, czy sprawdzą tętno

– Pomysł na stworzenie tego rozwiązania pojawił się w marcu, kiedy ruszyła społeczna kwarantanna. Postanowiliśmy wykorzystać technologię zastosowaną w innym z naszych wynalazków – rozwiązaniu dla hodowców trzody chlewnej. Konieczne było dostosowanie algorytmu do pomiaru temperatury ludzi, rozwinięcie interfejsu oraz rozszerzenie o potrzebne czujniki. Po trzech tygodniach pracy powstał pierwszy QuickTemp – mówi Paweł Kielanowski z firmy Smart Soft Solutions.

mat. pras.

Sprzęt opracowano z myślą o zastosowaniu wewnątrz budynków. – Bezdotykowy pomiar wykonywany jest z odległości 50 cm, a przy tym jest bezpieczny gdyż nie wymaga udziału personelu. Informacje i wynik pomiaru prezentowane są w czytelny sposób na dużym ekranie urządzenia. W ciągu minuty jest on w stanie zmierzyć temperaturę u 10 osób – tłumaczy Łukasz Adamek ze Smart Soft Solutions.

CZYTAJ TAKŻE: Polski automat wykryje chorego z 4 metrów

Z urządzenia korzystają już pacjenci Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi. – Urządzenie umieszczone przy wejściu do zespołu poradni pozwala na szybką identyfikację osób gorączkujących. Dzięki temu możliwe jest wczesne ograniczenie kontaktu chorego z innymi osobami przebywającymi w placówce oraz bezzwłoczne wdrożenie właściwych procedur – wyjaśnia ratownik medyczny Adam Stępka z WSRM Łódź.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nie tylko Revolut. Londyn stolicą fintechowych jednorożców

Londyn może wkrótce wyprzedzić San Francisco i stać się główną siedzibą tzw. „jednorożców” z ...

Wielka sieć supermarketów stworzy własną kryptowalutę

Walmart złożył w amerykańskim Urzędzie Patentów i Znaków Towarowych wniosek o opatentowanie nowej wirtualnej ...

Serwis systemów ERP wzmocni konkurencyjność

Wsparcie ERP jest koniecznym elementem prawidłowego działania systemu, a niezbędny poziom usług serwisowych najlepiej ...

Stworzony dla biznesu. Nowy Surface Pro 7+ dla firm od Microsoft

Microsoft zaprezentował swoje najnowsze rozwiązanie dla biznesu. I nie mowa tu o nowym oprogramowaniu. ...

To mają być najbardziej innowacyjne igrzyska olimpijskie w historii

Toyota razem z m.in. japońskim rządem oraz ekspertami w dziedzinie robotyki skonstruowała na potrzeby ...

Odrzucili zaloty Zuckerberga. Ich Snapchat zachwyca wynikami

Mogli zostać częścią Facebooka lub Google’a, ale postanowili rozwijać się na własną rękę, bo ...