W kosmos z samolotu. Start rakiety Virgin Orbit

mat. pras.

Firma Virgin Orbit należąca do brytyjskiego miliardera Richarda Bransona wysyła pierwszą rakietę w przestrzeń kosmiczną. Zamiast pionowego startu z ziemi rozpocznie swoją misję spod skrzydła przystosowanego do tego samolotu B747.

To rewolucyjny sposób wysyłania satelitów, który ma zredukować koszt każdej operacji do około 12 mln dolarów. Zbudowana przez Virgin Orbit rakieta LauncherOne zostanie odpalona z wysokości 12 km z boeinga 747 nazwanego Cosmic Girl. Chwilę po uwolnieniu spod skrzydła rakieta uruchomi swój główny silnik, za pomocą którego dotrze w przestrzeń kosmiczną. Dwustopniowa rakieta napędzana jest ciekłym tlenem. Całą operację pierwotnie zaplanowano na niedzielę wieczór czasu polskiego, ale awaria jednego z sensorów opóźni start, najprawdopodobniej o jeden dzień.

CZYTAJ TAKŻE: Emocjonalni miliarderzy w kosmicznym wyścigu: Elon Musk i Jeff Bezos

Kwietniowe testy, podczas których samolot również startował z lotniska w Mojave w Kalifornii, zakończyły się pomyślnie. Jeśli pierwsza misja w kosmos powiedzie się, wystartują w ten sposób kolejne rakiety, które wytwarzane są w Long Beach, również w Kalifornii. Zabierać będą nieduże satelity, gdyż ich nośność jest mniejsza (wynosi 300-500 kg) niż konkurencyjnej rakiety Falcon 9 firmy SpaceX należącej do miliardera Elona Muska. Ta ostatnia firma planuje 27 maja wysłać w kosmos (we współpracy z NASA) pierwszą od prawie dekady misję załogową z terytorium USA.

CZYTAJ TAKŻE: Nasze satelity polecą na Marsa. Wystrzeli je Richard Branson

Na pokładzie LauncherOne mają latać w kosmos także wytwarzane w Polsce nanosatelity. W końcu ubiegłego roku Virgin Orbit stworzył z polskimi uczelniami i wrocławską spółką SatRevolution konsorcjum, które ma opracować niewielkie satelity ważące około 50 kg, które za 3 lata zostałyby wysyłane na Marsa.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Bitcoin pogrąża technologicznych gigantów z Nasdaq

Tegoroczna bessa na rynku kryptowalut skutkuje zmniejszeniem popytu na karty graficzne produkowane przez Nvidię ...

Kosmiczna winda z Puław rusza do Ameryki

Specjaliści wcześniej związani z Google’em i Foodpandą automatyzują zarządzanie infrastrukturą IT. Potężne wsparcie inwestorów ...

Nowy wirus żąda ponad 100 tys. dol. okupu. Przybył z Iranu

Ransomware, czyli złośliwe oprogramowanie, szyfrujące dane i wymuszające od ofiar ataku okup, coraz mocniej ...

Walmart stawia na roboty w walce o rynek e-zakupów

Gwałtowny skok zamówień online związany z pandemią przyspiesza automatyzację. Walmart poinformował o planach wsparcia ...

Miejska sieć lotnicza i jedzenie z drona. Uber szykuje rewolucję

Amerykański gigant znany z łączenia pasażerów z kierowcami znowu zaskakuje. Firma, która w ramach ...

Algorytmy piszą już piosenki i książki. Zastąpią twórców?

Rozwój technologii AI mocno przyspieszył – w ciągu paru ostatnich tygodni sztuczna inteligencja napisała ...