Problem odpadów z plastiku mogą rozwiązać larwy

Adobe Stock

Larwy chrząszcza drewnojada (Zophobas atratus), wyglądają jak gigantyczne mączniki i często są sprzedawane w sklepach zoologicznych jako karma dla gadów, ryb i ptaków. Oprócz tego, że są duże i smaczne, mają jeszcze jedną super moc: potrafią trawić tworzywo polistyrenowe.

Magazyn Environmental Science & Technology – czasopismo naukowe wydawane przez American Chemical Society – zamieściło raport na temat badania szczepu bakterii żyjących w jelitach tych larw. Bakterie są w stanie rozłożyć na czynniki pierwsze polistyren, czyli po prostu styropian, z którego robione są opakowania żywności zawierającej tłuszcz. W zasadzie większość pojemników na dania kupowane na wynos jest zrobiona z tego materiału.

Niestety nie jest on recyklingowalny i najczęściej ląduje na hałdach śmieci lub w spalarniach. Pełno jest go niestety tez w morza, jeziorach i rzekach. Potrzeba kilkuset lat, by rozłożył się w naturalny sposób w środowisku.

CZYTAJ TAKŻE: Powstał dom z plastikowych butelek. Jest odporny na huragany

Być może jest jednak sposób, by pozbyć się nadmiaru tego typu śmieci znacznie szybciej i bardziej efektywnie, a na dodatek bez dodatkowego obciążania środowiska.

Larwy drewnojada są w stanie zjadać i trawić, rozglądając na czynniki pierwsze opakowania ze styropianu w ciągu kilku tygodni. Takie same bakterie wykryto także w jelitach larw mącznika młynarka.

Bloomberg

Naukowcy z Uniwersytetu Hanyang w Korei Południowej umieścili 50 larw drewnojada w specjalnej komorze wyłożonej polistyrenem jako jedynym źródłem węgla. Po 21 dniach robaki zjadły około 70 proc. plastiku.

CZYTAJ TAKŻE: Z koronawirusem pomoże walczyć… aluminium. Zaskakujące odkrycie

Następnie naukowcy wyizolowali szczep bakterii Pałeczki ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa) z jelit robaków i sprawdzili, czy mogą one bytować bezpośrednio na styropianie i skutecznie go neutralizować. Okazało się, że w warunkach laboratoryjnych jest to możliwe. Bakterie wytwarzały specjalny enzym, który dosłownie rozpuszczał plastik. Dwaj południowokoreańscy naukowcu Jiaojie Li i Dae-Hwan Kim, którzy prowadzili badania twierdzą, że ten enzym lub bakterie, które go wytwarzają, mogą kiedyś zostać wykorzystane do skutecznego likwidowania śmieci z polistyrenu.

W 2018 roku na całym świecie wyprodukowano 359 mln ton plastiku, w tym 33 mln ton styropianu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Technologiczny gigant z Kalifornii wchodzi do Polski

Wyceniany na 22,5 mld dol. startup Stripe rusza na podbój europejskich rynków. Ta założona ...

Imponujący ekran na Times Square. Pokaz możliwości technologii LED

Od miesiąca na jednym z najbardziej prestiżowych i charakterystycznych miejsc w Nowym Jorku – ...

Przez Facebooka można już zrobić zakupy i przelew

Facebook uruchomił w Stanach Zjednoczonych nową usługę płatniczą o nazwie Facebook Pay. Pozwala ona ...

NASA obawia się, że koronawirus przedostanie się w kosmos

Amerykańska agencja kosmiczna chce zaostrzyć standardy bezpieczeństwa dla astronautów szykujących się do lotu poza ...

Najlepszy kwartał w historii Tesli. Skok zysków

Akcje Tesli zyskiwały na początku czwartkowej sesji 3 proc. a od początku roku wzrosły ...

Google: Tych informacji Polacy szukali w sieci w 2019 roku

Najpopularniejszym hasłem wyszukiwanym przez internautów z Polski był „strajk nauczycieli” – wynika z danych ...