Przybywa inteligentnych domów. Hitem zamki otwierane smartfonem

Adobe Stock

Popularność rozwiązań smart home w Polsce rośnie. W ub.r. zdecydował się na nie co trzeci budujący dom. To o 9 pkt proc. więcej niż rok wcześniej. W 2020 r. sprzedaż takich urządzeń skoczy o 30 proc.

Najczęściej w swoich domach i mieszkaniach instalujemy inteligentne alarmy, sterowanie ogrzewaniem, czujniki tlenku węgla czy smart systemy oświetleniowe – podaje serwis Oferteo, który przeprowadził badanie tego rynku.

Ale teraz zaczyna się boom na inteligentne zamki do drzwi, otwierane smartfonem. Analitycy prognozują, że globalnie tylko ta część rynku w 2023 r. ma być warta 2 mld dol.

Wzrost mimo wirusa

Rynek urządzeń dla inteligentnego domu, choć w Polsce wciąż raczkuje, rozwija się w imponującym tempie. Wśród budujących dom w ub.r. odsetek osób, które postawiły na jakiś element wyposażenia „smart”, wyniósł aż 32 proc. (w 2018 r. było to 23 proc.). Ale sprzęty tego typu coraz chętniej kupujemy również do mieszkań. – Zainteresowanie produktami smart home rośnie – dynamika sprzedaży w każdym kolejnym roku jest kilkakrotnie wyższa niż w poprzednim. Rok 2019 w tym segmencie był najlepszy – mówi Paweł Leśniewski, menedżer produktu w sieci RTV Euro AGD.

CZYTAJ TAKŻE: Polskie domy nie są smart. Co warto zainstalować?

Mimo pandemii analitycy spodziewają się, że sprzedaż urządzeń smart home w 2020 r. wzrośnie o kolejne 30 proc. Dla porównania w III kw. 2019 r. dynamika ta w naszym regionie Europy sięgała 51 proc.

Już dziś wiele urządzeń domowych, do zarządzania rutynowymi, powtarzalnymi czynnościami, wyposażonych jest w funkcję sterowania przez smartfony. Nawet odkurzacze, ekspresy do kawy czy piekarniki. – Najszybciej rośnie dział komfort, do którego zalicza się zarządzanie oświetleniem i ogrzewaniem, a także dział bezpieczeństwo, w ramach którego oferujemy kamery czy czujniki bezpieczeństwa – tłumaczy Leśniewski. – W czasie lockdownu widocznie popularnością cieszyły się jednak inteligentne produkty związane z rozrywką, takie jak odtwarzacze multimedialne. Rośnie także zapotrzebowanie na sprzęt, który może być obsługiwany przez asystentów głosowych, jak np. Google Asystent – kontynuuje.

Eksperci zauważają, że w najbliższym czasie oprócz rozwiązań smart, które zwiększają komfort i bezpieczeństwo, kluczowe staną się technologie wspomagające oszczędzanie, jak np. inteligentne urządzenia do kontroli zużycia wody czy energii. Na razie jednak dominują kwestie związane z bezpieczeństwem.

Klucz w smartfonie

– Na polskim rynku widzimy znaczący wzrost świadomości, jak również zainteresowania inteligentnymi rozwiązaniami w zakresie bezpieczeństwa domu. Badanie przeprowadzone w 2019 r. przez GfK Polonia wykazało, że po poznaniu korzyści, jakie może przynieść smart home, 74 proc. naszych rodaków deklarowało zainteresowanie taką technologią – wskazuje Marlena Bogus, product manager w Yale Polska.

CZYTAJ TAKŻE: Polscy internauci polubili komendy głosowe. Gonimy Amerykę

Jak zaznacza, obecnie największe zainteresowanie w ofercie tej firmy przyciąga kamera zewnętrzna All-In-One. – To pokazuje, jaką wagę polscy konsumenci przywiązują do monitoringu nieruchomości – zauważa nasza rozmówczyni.

Hitem ostatnich miesięcy stają się jednak smart wkładki do zamków, które pozwalają używać smartfona zamiast klucza do drzwi. – Wzrost świadomości na temat bezpiecznych rozwiązań dla domu i stały wzrost liczby urządzeń smart napędzają ten rynek – potwierdza Andrzej Kaszycki, wiceprezes Tedee, polskiej spółki produkującej inteligentne zamki.

W ub.r. najchętniej kupowaliśmy takie sprzęty smart, jak alarmy (13 proc.), sterowniki ogrzewania (11 proc.), czujniki czadu i systemy oświetlenia (po 10 proc.), kamery (9 proc.) i bramy garażowe (7 proc.).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Microsoft kupuje krew od chorych na Covid-19

Bill Gates, właściciel Microsoftu, w dobie pandemii koronawirusa znalazł się na celowniku całej rzeszy ...

Polski Livechat mocno rozpycha się za granicą

Rynek komunikatorów i wirtualnych asystentów notuje potężne zwyżki. Nowe technologie zwiększają efektywność biznesu i ...

Serwisy społecznościowe uciekają z Hongkongu. Nawet chiński TikTok

Opuszczanie Hongkongu przez popularne serwisy ma związek z nową polityką bezpieczeństwa narzucaną przez Chiny. ...

CD Projekt stawia teraz na Cyberpunka

Optymizmem szefów spółki napawa sukces wydanej niedawno przez zagraniczną konkurencję porównywalnej gry „Red Dead ...

Pierwsza spółka na świecie warta ponad 2 bln dolarów

Kurs akcji Apple wzrósł na początku środowej sesji w USA o ponad 1 proc. ...

Bruksela chce wymiennych baterii w smartfonach

Unia Europejska chce podjąć prace nad nowymi regulacjami dotyczącymi smartfonów. Komisja Europejska podjęła już ...