Kobieta pokieruje lotami załogowymi w kosmos. Musk jest jej fanem

Andrew Harrer/Bloomberg

Szefową wydziału lotów załogowych NASA została, Kathy Lueders, dotychczasowa dyrektor programu komercyjnych lotów załogowych. Stanowisko objęła po dymisji Douglasa Loverro.

Douglas Loverro zrezygnował niepodziewanie 26 maja, na kilka dni przed planowanym startem wspólnego lotu NASA i SpaceX – Crew Demo-2. Loverro nadzorował realizację programu Artemis, w ramach którego ludzie mają wrócić na Księżyc w 2024 r.

CZYTAJ TAKŻE: Dragon zacumował przy stacji kosmicznej. Sukces NASA i SpaceX

Jim Bridenstine, szef NASA powiedział podczas prezentacji nazwiska nowego szefa programu, że Kathy Lueders, będzie „właściwą osobą do wysłania ludzi na Księżyc”. Ze zmiany na stanowisku na pewno bardzo cieszy się Elon Musk, który w połowie maja napisał na Twitterze: „I’m a big fan of Kathy Lueders!” (Jestem wielkim fanem Kathy Lueders).

Kathy Lueders pracuje w NASA od 1992 roku, a od 2014 roku była szefową programu komercyjnych lotów załogowych. W ramach tego programu na Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS polecieli pod koniec maja w ramach misji Demo-2 kosmonauci Bob Behnken i Doug Hurley w statku kosmicznym SpaceX Crew Dragon. Amerykańscy politycy fetowali ten start jako „powrót Ameryki w kosmos”. Podczas startu na Florydzie obecni byli prezydent Donald Trump i wiceprezydent Mike Pence.

CZYTAJ TAKŻE: Biały Dom chce przekopać Księżyc. Rywale nie próżnują

NASA ma ambitne plany lotów na Księżyc do 2028 roku oraz na Marsa, które mają być możliwe już w latach 30.

Nie do końca wiadomo, czemu ze stanowiska, po niecałym roku zrezygnował Douglas Loverro. W oficjalnym dokumencie napisał, że „podjął” ryzyko i „popełnił błąd”. Jednak NASA nie wyjaśniła, o jakie ryzyko i jaki błąd chodzi.

NASA

Dziennik „Washington Post” napisał, powołując się na dwa anonimowe źródła, że Loverro dopuścił się złamania zasad podczas zamówienia na statek kosmiczny, który miałby wziąć udział w kolejnej księżycowej misji załogowej NASA.

CZYTAJ TAKŻE: SpaceX podał datę załogowej misji na księżyc. Ambitne plany

Zdaniem mediów w USA powodem dymisji może być odrzucenie przez agencję oferty Boeinga na wyniesienie pojazdów księżycowych za pomocą rakiety nośnej SLS w programie Artemis. Oferta ta miała być zgodna z koncepcją Loverro wynoszenia wszystkich pojazdów misji księżycowej za pomocą jednej rakiety nośnej. Jednak ze względu na zdecydowanie wyższe koszty rakiety SLS, która nie została sprawdzona w trakcie żadnej misji oraz wpadką Boeinga związaną z nieudanym lotem kapsuły załogowej w grudniu 2019 r., NASA zdecydowała się odrzucić opcję, za którą lobbował Loverro. Współprace z Boeingiem uznano ją za drogą i niepewną.

Loverro rozpoczął pracę w NASA grudniu 2019 r., po dymisji Williama Gerstenmaiera, który zajmował się lotami załogowymi od prawie 15 lat. Wcześniej Loverro pracował w Pentagonie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Obcy atakują Polskę – tak widzą to Czesi

Gdzieś na poligonie wojskowym ląduje statek z kosmitami. Potencjalnie cenna pozaziemska technologia przyciąga Rosjan, ...

Trzeba przyspieszyć cyfryzację Polski. Tylko jak?

Za cztery lata krajowa administracja rządowa może znaleźć się wśród europejskich liderów digitalizacji, a ...

CI Games podało dane sprzedażowe „Snajpera”. Sukces czy porażka?

Studio ocenia, że gra okazała się sukcesem. Analitycy są bardziej sceptyczni, ale przyznają, że ...

Smartfony, Android Q i smart home od Google`a

Google wprowadza masę nowych urządzeń i rozwiązań – to efekt wtorkowej, corocznej konferencji koncernu ...

Coraz więcej kobiet w IT. Obejmują kierownicze stanowiska

W zeszłym roku kobieta była co czwartą aplikującą o pracę w sektorze informatycznym. Ten ...

Zaostrza się batalia o prawa autorskie w sieci

Im bliżej do głosowania w Parlamencie Europejskim, tym goręcej na linii twórcy – serwisy ...