Tygodnik branżowy „The Lancet” opublikował badanie przeprowadzone na grupie osób w wieku 10–20 lat. Przez przymusową izolację w tym ważnym okresie życia rozwój mózgu i zachowań oraz zdrowie psychiczne młodych ludzi mogą poważnie ucierpieć.
Remedium na dystans społeczny
Pozwolenie dziecku na swobodne korzystanie z mediów społecznościowych może zrekompensować negatywne skutki dystansu społecznego – uważają autorzy raportu. Jednocześnie apelują o jak najszybsze otwarcie szkół, kiedy tylko będzie to możliwe i bezpieczne. Spotkania grup rówieśników są dla nastolatków absolutnie niezbędne.
CZYTAJ TAKŻE: W pandemii siada psychika. Polski startup ma rozwiązanie
Okres dojrzewania – określony przez naukowców jako wiek między 10. a 24. rokiem życia – jest niezwykle wrażliwym etapem w życiu człowieka, kiedy to młodzi ludzie chcą spędzać więcej czasu z przyjaciółmi niż z rodziną, przygotowując się do dorosłego życia. W połączeniu z dużymi zmianami hormonalnymi i biologicznymi jest to kluczowy czas dla rozwoju mózgu. Jest to także okres w życiu, w którym najczęściej występują problemy ze zdrowiem psychicznym.
Pojawienie się koronawirusa zakłóciło delikatną równowagę w życiu wielu nastolatków – mówi prof. Sarah-Jayne Blakemore z Wydziału Psychologii na Uniwersytecie Cambridge oraz główny autor raportu.