Roboowady pomogą w kopalniach i w podboju kosmosu

Naukowcy zastanawiają się, jak małe roboty, przypominające latające w chmarach insekty mogłyby pomóc w odkrywaniu niezbadanych i potencjalnie niebezpiecznych terytoriów.

Publikacja: 16.06.2020 00:04

Roboowady mogą być wykorzystywane w misjach kosmicznych.

Roboowady mogą być wykorzystywane w misjach kosmicznych.

Foto: festo

Liczne jednostki badawcze łamią sobie głowy nad zastosowaniem tych mikrourządzeń, a wśród nich grupa naukowców z uniwersytetu Northridge w Kalifornii, która otrzymała specjalny grant od Departamentu Obrony USA w wysokości pół miliona dolarów. Jego przeznaczeniem jest zintensyfikowanie prac nad chmarą robotów do zastosowania pozaziemskiego, jak również w kopalnictwie oraz przy pomocy ratunkowej.

CZYTAJ TAKŻE: Postrach telewizyjnych komików. Robot, który rozśmiesza

Profesor Nhut No, który otrzymał dotację, nadzoruje także niezależne centrum badawcze NASA, które skupia przedstawicieli nauki, technologii, przedsiębiorczości, sztuki, matematyki oraz nauk humanistycznych. Celem jego badań jest zbudowanie robotycznej chmary, która może zostać zrzucona w nieznane i wrogie środowisko i wypełniać zlecone przez operatorów zadania.

Tak zgromadzone roboty współpracowałyby także między sobą, grupowały się w mniejsze drużyny oraz reagowały na potencjalne straty w swoich szeregach. Większa liczba maszyn to także większe prawdopodobieństwo wypełnienia misji – w przypadku awarii łazika jest on bezużyteczny, z kolei chmara robotów może pozwolić sobie na straty indywidualnych członków.

CZYTAJ TAKŻE: Chiński Terminator. Powstanie robot z ciekłego metalu

Dotacja z Departamentu Obrony jest z pewnością oznaką, że rozwiązania tego typu mogą cieszyć się w przyszłości coraz większą popularnością.

Technologie
Legenda muzyki została pierwszym pasażerem latającego samochodu
Technologie
Naukowcy odkryli, gdzie pochowano Platona. Pomogło „bioniczne oko”
Technologie
Ozempic to również lek na niepłodność? Zaskakujące doniesienia o ciążach
Technologie
Wystarczy zdjęcie twarzy. Sztuczna inteligencja posiadła groźną umiejętność
Technologie
Pierwsze zestrzelenie rakiety w kosmosie. Świat szykuje się na „gwiezdne wojny”