Brytyjscy naukowcy: W naszej galaktyce jest jeszcze 30 cywilizacji

YouTube

W galaktyce Drogi Mlecznej jest ponad trzydzieści kosmicznych cywilizacji zdolnych do komunikacji – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Nottingham.

Brytyjscy naukowcy przedstawili wyniki swoich badań w piśmie „The Astrophysical Journal”. Stosując założenie, iż życie powstaje na innych planetach w podobny sposób, co na Ziemi stwierdzili, że w Drodze Mlecznej musi istnieć około 36 wysoko rozwiniętych cywilizacji zdolnych do komunikacji interstelarnej.

CZYTAJ TAKŻE: Elon Musk proponuje tanią przeprowadzkę na Marsa

„W naszej galaktyce Drogi Mlecznej powinno znajdować co najmniej kilka tuzinów aktywnych cywilizacji przy założeniu, iż inteligentne życie formuje się na innych planetach po około 5 miliardach lat, tak jak na Ziemi” – napisał Christopher Conselice, profesor astrofizyki na uniwersytecie w Nottingham, który kierował projektem badań.

Dlaczego więc nie docierają do nas żadne sygnały? Według naukowców wszystko przez gigantyczne podległości między zasiedlonymi planetami. Jeśli faktycznie istnieją, to średnia odległość między nimi wynosiłaby 17 tysięcy lat świetlnych. Przy obecnym stanie naszej wiedzy i możliwości technicznych są praktycznie nie do wykrycia. Także komunikacja z nimi jest dla nas niemożliwa.

Profesor Conselice uważa, że poszukiwanie pozaziemskiej, inteligentnej cywilizacji może pokazać nam, jak długo przetrwa nasza ziemska cywilizacja. „Jeśli odkryjemy, iż inteligentne życie w kosmosie jest czymś powszechnym, to będzie to wskazówka, iż nasza cywilizacja może istnieć znacznie dłużej niż kilkaset lat” – cytuje profesora portal cnet.com. Jego zdaniem, jeśli nie znajdziemy innych aktywnych cywilizacji w naszej galaktyce, będzie to zła wiadomość w kontekście naszego dłuższego istnienia. – Szukając inteligentnego życia – nawet jeśli go nie znajdziemy – odkrywamy więc także przyszłość naszej własnej cywilizacji – wyjaśnia Conselice.

CZYTAJ TAKŻE: Roboowady pomogą w kopalniach i w podboju kosmosu

Analiza, przeprowadzona przez brytyjskich astronomów rozpoczyna się od zrewidowania równania Drake’a, formuły zaproponowanej przez amerykańskiego astronoma Franka Drake’a w 1962 r., która ma pomóc oszacować, ile światów może pomieścić inteligentne życie w naszej galaktyce. Równanie to opiera się na różnych czynnikach: m.in. jak często rodzą się gwiazdy w galaktyce, ile gwiazd krąży wokół planet oraz jak często życie ewoluuje i staje się na tyle inteligentne, że możemy je wykryć. Stworzyli nowe równanie, które nazwano równanie CETI (Communicating Extra-Terrestrial Intelligent). Zasady nowego równania nazwali Astrobiological Copernican Principle (Astrobiologiczna Zasada Kopernikańska), zakładając, że życie w galaktyce może rozwinąć się na planetach, na których panują warunki podobne do tych na Ziemi.

Jeśli w samej Drodze Mlecznej może być ponad 30 rozwiniętych cywilizacji kosmicznych, to ile jest ich w całym Kosmosie? W 2016 roku Christopher Conselice przedstawił wyniki badań swojego zespołu nad szacunkową ilością galaktyk w całym kosmosie. Z jego obliczeń wyszło, że jest ich co najmniej 2 miliardy, czyli dziesięć razy tyle, ile pierwotnie przypuszczano. Badania oparto na danych dostarczony przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zimny prysznic dla rządu. Polskie startupy cienko przędą

Brakuje dobrych projektów, w które mogą inwestować fundusze VC, oraz pieniędzy na międzynarodowy rozwój ...

Bitcoin pogrąża technologicznych gigantów z Nasdaq

Tegoroczna bessa na rynku kryptowalut skutkuje zmniejszeniem popytu na karty graficzne produkowane przez Nvidię ...

Im więcej emotikonów, tym częściej uprawiasz seks

Osoby używające emotikonów znacznie częściej chodzą na randki, częściej romansują i częściej uprawiają seks ...

Czy internet się rozpadnie? Przerażające prognozy dla cyfrowego świata

Internet wchodzący w interakcje z naszymi zmysłami, cyfrowy renesans, czy koniec technologicznych gigantów i ...

Koszmarny błąd poczty. Niesłusznie skazano 736 osób

Przez lata renomowany brytyjski Post Office miał być okradany przez pracowników. Część z nich ...

PSL promuje się grą. Nie zgodzisz się z partią, przegrywasz

W ramach kampanii przed październikowymi wyborami Polskie Stronnictwo Ludowe przygotowało prostą grę. Zbieramy w ...