Papież Franciszek poprosił wiernych na całym świecie, by modlili się, aby roboty i sztuczna inteligencja „zawsze służyły ludzkości”.
Przesłanie zostało umieszczone w jednej z comiesięcznych papieskich modlitw, które Watykan umieszcza na kanale YouTube, by pomóc katolikom na świecie „pogłębić codzienną modlitwę” skupiając się na konkretnych tematach lub wydarzeniach.
W sierpniu papież Franciszek apelował, by modlić się za „morza i oceany oraz ludzi, którzy swoje życie im poświęcili”, a w kwietniu za „wolność od uzależnień”. W listopadzie zaś wezwał do modlitwy za AI i roboty.
CZYTAJ TAKŻE: Elon Musk łączy mózg z komputerem. Pokazał świnię, następni ludzie
Chociaż papież nie poruszył żadnych konkretnych przykładów, łatwo jest domyśleć się, że chodzi o to, w jaki sposób sztuczna inteligencja utrwala lub pogłębia podziały w społeczeństwie – pisze portal The Verge. Przykłady obejmują tendencyjne systemy rozpoznawania twarzy, które prowadzą do fałszywych aresztowań i algorytmicznie przydzielane wyniki egzaminów, które odtwarzają istniejące nierówności między uczniami.
To nie pierwszy raz, kiedy Watykan interesuje się kwestią robotyki i AI. Na początku tego roku zatwierdził dokument pod tytułem „Rzymski apel o etykę sztucznej inteligencji”, który wsparły takie koncerny technologiczne jak IBM i Microsoft. Dokument zawiera 6 ogólnych zasad, którymi należy się kierować wdrażając sztuczna inteligencję. Dokument promuje też poczucie odpowiedzialności wśród organizacji, rządów i instytucji.
W apelu Watykan stwierdził, że narzędzia sztucznej inteligencji powinny być budowane nie z naciskiem na technologię, ale raczej dla dobra ludzkości i środowiska naturalnego. Powinny też uwzględniać potrzeby tych, którzy są najbardziej podatni na negatywne czynniki i zdarzenia.
CZYTAJ TAKŻE: Sztuczna inteligencja stała się zagrożeniem… w Polsce
We wrześniu 2019 roku papież, na spotkaniu z przedstawicielami koncernów technologicznych zaapelował też, by nowe technologie nie odbierały ludziom pracy. Na spotkaniu obecni byli m.in. przedstawiciele Facebooka i Mozilli, a także naukowcy, przedsiębiorcy, ekonomiści, eksperci w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, a także etycy.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.