Brazylijczycy wymyślili alternatywę dla plastiku. Można do jej produkcji wykorzystać zwykłe śmieci z wysypiska.
Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w São Paulo opracowali biodegradowalną folię wykonaną z hypromelozy (HPMC), która jest pochodną celulozy i resztek celulozy bakteryjnej, zwykle wyrzucanych przez producentów biofilmów.
CZYTAJ TAKŻE: Problem odpadów z plastiku mogą rozwiązać larwy
Dotychczasowe folie wykonane z HPMC oraz innych biopolimerów są dużo mniej wytrzymałe niż tradycyjne folie plastikowe wytwarzane z ropy naftowej. Przepuszczają też parę wodną, co eliminuje z zastosowania do pakowania określonych produktów. Jednak dzięki wynalazkowi brazylijskich naukowców także folia organiczna może zyskać właściwości wytrzymałej i nieprzemakalnej folii z ropy. „Poprawiliśmy te właściwości, dodając celulozę bakteryjną” – powiedziała Pamela Melo, główna autorka badania opublikowanego w czasopiśmie Applied Materials & Interfaces.
Naukowcy najpierw zmielili resztki celulozy bakteryjnej – pozyskiwanej od lokalnej firmy produkującej biofilmy do opatrywania ran – na drobny proszek, a następnie poddali go hydrolizie kwasem siarkowym, uzyskując zawiesinę nanokryształów celulozy bakteryjnej. Następnie, aby uzyskać pożądane właściwości folii, Melo i współpracownicy przeprowadzili serię testów. Ostateczny wynik okazał się bardzo dobry – uzyskano przezroczystą folię spożywczą. Jedyny obecnie powód uniemożliwiający jej użycie w opakowaniach to nieco większa niż pożądana nasiąkliwość. Z drugiej strony materiał jest mocniejszy i mniej przepuszczalny niż folie wykonane wyłącznie z HPMC.
CZYTAJ TAKŻE: Warszawski startup ma pomysł na polskie śmieci
Celuloza bakteryjna jest idealnym materiałem do produkcji organicznej folii, ponieważ można ją wytwarzać cały rok w laboratorium, a zanieczyszczenia są niewielkie. Jej dodatek do HPMC sprawia, że folia jest niezwykle wytrzymała na rozciąganie.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.