Chiny pozwoliły naukowcom z innych krajów korzystać z największego radioteleskop na świecie. Znajduje się on w okolicach miejscowości Pingtang, w prowincji Guizhou.
Ma on zastąpić dla międzynarodowej społeczności naukowej amerykański radiotelekop w Arecibo w Portoryko, który niedawno się zawalił.
Chiński radiotelekstop FAST ma 500 metrów średnicy i składa się m.in. z 4 tys. paneli aluminiowych. Jest 2,5 razy bardziej czuły od dotychczas działających podobnych instalacji. Będzie on służył m.in. poszukiwaniu śladów cywilizacji pozaziemskich. Budowa wielkiego chińskiego radioteleskopu zaczęła się w 2011 r. a działa on od 2017 r. Od tego czasu zdołał on wykryć m.in. dwa pulsary.
CZYTAJ TAKŻE: Elon Musk zbuduje nowe państwo i naród. Na Marsie
– Dzięki niemu naukowcy będą mogli odkrywać więcej nieznanych gwiazd, fenomenów kosmicznych, praw Wszechświata czy nawet wykryć życie pozaziemskie – twierdzi Li Kejia, astrofizyk z Uniwersytetu Pekińskiego.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.