Tysiące botów promowało w mediach społecznościowych kupowanie i trzymanie akcji GameStop oraz innych spółek objętych akcją „wyciskania” krótkich pozycji – twierdzi PiiQ Media, amerykańska firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem.
Eksperci PiiQ Media przeanalizowali posty na Twitterze, Facebooku, Instagramie oraz komentarze na YouTube dotyczące GameStop oraz innych spółek „memicznych”.
Zauważyli, że wiele tych postów pojawiało się według określonego schematu, co wskazuje, że były one zamieszczane przez boty. Najczęściej posty te pojawiały się w okolicach rozpoczęcia sesji w USA, a do ich dużego wzrostu dochodziło przed zamknięciem giełd.
CZYTAJ TAKŻE: Papież modli się, by roboty zawsze służyły ludziom
– Widzieliśmy wyraźne schematy sztucznego działania na czterech platformach społecznościowych. Jeśli chodzi o zawartość postów, to się ona różniła w poszczególnych dniach. Nie było tego samego schematu każdego dnia w miesiącu – stwierdził Aaron Barr, współzałożyciel firmy Media PiiQ. Jego zdaniem za siecią botów zaangażowanych w promowanie akcji GameStop mogli stać więksi gracze na rynku finansowym lub podmioty zagraniczne.
CZYTAJ TAKŻE: GameStop niespodziewanie błysnął. Ale to już kres gier ze sklepów
Analitycy Media PiiQ nie przeanalizowali jednak postów w serwisie Reddit, w którym wielu inwestorów detalicznych zmawiało się, by „wyciskać” krótkie pozycje funduszów hedgingowych. Steve Huffman, prezes platformy Reddit, zeznał podczas przesłuchania w Kongresie, że boty nie odgrywały znaczącej roli w jego serwisie.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.