Polska sztuczna inteligencja wykryje raka piersi

Shutterstock

Ailis, medyczna spółka z Krakowa, stworzyła nowatorskie rozwiązanie, które ma usprawnić wczesne diagnozowanie zmian nowotworowych oraz szacowanie ryzyka zachorowania u kobiet.

Wykorzystuje ono sieci neuronowe sztucznej inteligencji (AI), rozwiązania telemedyczne i tzw. POD (parametryczne obrazowanie dynamiczne). Jak zapowiadają twórcy, innowacyjna technologia to przełom w obszarze diagnostyki, zwłaszcza w przypadku tzw. gęstych piersi, czyli tych o gruczołowej budowie, charakterystycznych dla młodych kobiet oraz Azjatek.

CZYTAJ TAKŻE: Kontrowersyjne metody wykrywania raka. Wprowadzają w błąd

System monitoringu Ailis porównuje standaryzowane wyniki badań kobiety w czasie i wykrywa nawet najmniejsze anomalie przy wykorzystaniu algorytmów AI. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie precyzyjnego wyniku na bardzo wczesnym etapie rozwoju choroby. Ponadto na podstawie analizy struktury piersi oraz wywiadu rodzinnego sieci neuronowe rozpoznają ryzyko wystąpienia choroby w przyszłości. Badanie z wykorzystaniem polskiego urządzenia jest bezdotykowe i bezbolesne. Trwa ledwie 4 minuty, a wynik dostępny jest w przeznaczonej do tego aplikacji już po 10 minutach. Dla porównania czas trwania standardowego badania to ok. 30 minut, a procedura diagnostyczna może zająć kilka miesięcy.

Za startupem kryją się specjaliści genewskiego ośrodka CERN, naukowcy Politechniki Gdańskiej i Instytutu Fizyki Jądrowej oraz onkolodzy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Ailis kieruje Michał Matuszewski (na zdj.), który już planuje zwiększyć zespół badawczy do 60 osób i przeprowadzenie badań klinicznych. Projekt otrzymał m.in. na te cele niemal 5 mln zł dofinansowania NCBR.

CZYTAJ TAKŻE: Polacy uderzą w raka. Korytarz życia na autostradzie

Według WHO rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym na świecie – w ub.r. wykryto go u 2,3 mln kobiet. Leczony w początkowej fazie może być całkowicie wyleczalny, lecz w przypadku rozwoju guza do IV stadium wskaźnik przeżycia spada do ledwie 22 proc.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Pierwszy weekend z multipleksami za nami. Widzowie nie dopisali

Za grupą Multikino pierwszy weekend wznowionej działalności kin wielosalowych w Polsce. Boomu nie było. ...

Iran likwiduje kopalnie kryptowalut. Były w meczetach

Władze Iranu skonfiskowały blisko tysiąc komputerów, które były używane do nielegalnego wydobywania kryptowalut, m.in. ...

Ich zarobki mocno przyspieszyły. Testerzy są rozchwytywani

Mimo recesji w gospodarce aż jedna piąta testerów notuje wzrost wynagrodzenia, nawet o 30 ...

Jack Ma komunistą, a jego Alibaba droższy niż Facebook

Założyciel i główny udziałowiec chińskiej platformy e-handlu należy do Partii Komunistycznej – poinformował rządowy ...

Gry mobilne nadają tempo

Jeszcze kilka lat temu segment gier mobilnych traktowany był jako margines całego rynku. Dziś ...

Telemedico z Warszawy chce podbić Amerykę Łacińską

Platforma telemedyczna, wsparta przez PKO i Adamed, rusza na podbój Europy i Ameryki Łacińskiej. ...