Jak zapobiec zalaniu mieszkania? Wynalazek Izraelczyka

Adobe Stock

Pękające i cieknące rury potrafią w kilkanaście minut zniszczyć całe mieszkanie lub dom. Jeśli właściciele nie ma na miejscu i nie ma komu odciąć dopływu wody straty mogą być ogromne. Przekonał się o tym na własnej skórze izraelski inżynier i wynalazca.

Inżynier Moshe Ravid stworzył wodomierz oparty na sztucznej inteligencji o nazwie WINT, po tym jak po powrocie do domu okazało się, że pękła rura i całe popołudnie spędził na usuwaniu wody, która zalała niemal cały dom.

Tak powstał WINT – wodomierz, który jest zintegrowany z systemem rur w budynku. Dzięki zastosowaniu AI urządzenie „uczy się” jak wygląda normalny przepływ wody przez rury, potrafi wykrywać anomalie i w razie konieczności automatycznie odcina dopływ wody, by zapobiec zalaniu – wyjaśnia Yaron Dycian, dyrektor ds. produktów i strategii w WINT Water Intelligence, startupu z siedzibą w Tel Awiwie.

CZYTAJ TAKŻE: Polskie roboty zajrzą do rur

Dane można w każdej chwili odczytać za pomocą aplikacji na smartfonie. Wodomierz komunikuje się z chmurą za pośrednictwem sieci komórkowej i dostarcza analizy oraz alerty w czasie rzeczywistym.

Mimo, iż technologia ta została pierwotnie opracowana z myślą o domach prywatnych i indywidualnych użytkownikach, to od kilku lat cieszy się popularnością wśród firm, które chcą nie tylko zapobiegać uszkodzeniom w swoich pomieszczeniach, ale także ograniczyć marnowanie wody.

WINT od 2019 jest obecny na rynku amerykańskim, gdzie z jego rozwiązań korzysta już m.in. Microsoft, HP i Mastercard, a także w Europie.

Według specjalistów przewaga izraelskiego startupu nad rozwiązaniami konkurencji jest taka, że WINT radzi sobie nie tylko z niedużymi wyciekami wody w domach prywatnych i mieszkaniach, ale także z zabezpieczeniem systemów kanalizacyjnych dużych budynków biurowych, zakładów produkcyjnych oraz budów.

Pęknięta rura potrafi poważnie uszkodzić nie tylko już gotowy budynek, ale także taki w trakcie konstrukcji. Wyciek wody na 20 piętrze biurowca oznacza zniszczenia na wszystkich piętrach poniżej wycieku, a to oznacza często straty liczone w dziesiątkach milionów dolarów.

CZYTAJ TAKŻE: Satelity znajdują nawet przeciekające rury

Paul Connolly, dyrektor techniczny Mace, firmy, która budowała m.in. londyński biurowiec The Shard oraz London Eye powiedział CNN, że podczas budowy wielokrotnie dochodzi do pęknięcia rur i dotychczas było to uważne za nieuniknione. Straty zazwyczaj idą w grube miliony funtów, z czego nie są zadowoleni zarówno inwestorzy jak i firmy ubezpieczeniowe.

Dzięki technologii WINT udało się nie tylko zaoszczędzić około 20-25 proc. zużywanej wody, ale także ograniczyć koszty Mace, eliminując wycieki wody w czasie konstrukcji kolejnych budynków.

Aż 25 proc. wody pobieranej przez gospodarstwa domowe marnuje się z powodu drobnych usterek, jak cieknąca toaleta lub kapiący kran – wyjaśnia Yaron Dycian. WINT pozwala ograniczyć te straty wskazując, gdzie „ucieka” woda. To duża oszczędność finansowa, ale także oszczędność wody, co korzystnie wpływa na środowisko naturalne.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Koniec z przechowywaniem amerykańskich danych w Chinach

Amerykański senator Josh Hawley wnioskuje o zakaz przechowywania danych użytkowników lub kluczy szyfrujących w ...

Francja na wojnie z Google. Olbrzymia kara

Francuski organ antymonopolowy nałożył na koncern 500 mln euro grzywny za niewykonanie w pełni ...

Wpadka założyciela Tesli. Miał podarować szpitalom respiratory

Elon Musk chciał pomóc chorym na COVID-19. Zaliczył wpadkę. Twórca Tesli zaangażował się w ...

Marcin Siech: Polski biznes słabo wykorzystuje chmurę

Chmura to przyszłość biznesu. Chmura publiczna oferuje bardzo dużą ilość serwisów, które ułatwiają wykorzystanie ...

Allegro rzuca wyzwanie Facebookowi. Rusza serwis społecznościowy

Platforma handlowa uruchamia serwis społecznościowy dla swoich klientów i sprzedawców, zapowiadane kilka miesięcy temu ...

Kto naprawdę finansuje kampanię przeciwko art. 13 dyrektywy?

Przed najbliższym głosowaniem Parlamentu Europejskiego nad dyrektywą w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku ...