Roje dronów sterowane przez gogle. Mają okiełznać protesty

Shutterstock

Naukowcy z Polytechnique Montréal opracowali specjalny system rozszerzonej rzeczywistości, który pozwala kierować jednocześnie całą grupą bezzałogowych statków powietrznych.

Zestaw, składający się z wyświetlacza w postaci gogli, umożliwi kontrolę nad takim tzw. rojem bez użycia rąk – podaje serwis Interesting Ingeneering. Wedle badaczy, takie narzędzie sprawdzi się w misjach wojskowych, monitoringu prowadzonym przez straż pożarną, czy w działaniu policji.

CZYTAJ TAKŻE: Żołnierze będą widzieć przez ściany. Megakontrakt Microsoftu

Montowany na głowie interfejs ma być bardziej intuicyjny. Kierujący zespołem badawczym Benoit Ozella oraz Naser Addin badali, jak technologia AR może w przyszłości sprawdzić się w sytuacjach krytycznych. Tak powstał system, z którego można korzystać całkowicie bez użycia rąk. A to – jak zauważają eksperci – pozwala użytkownikom w większym stopniu skupić się obrazie, niż w przypadku, gdy dodatkowo trzeba manipulować tradycyjnymi kontrolerami. Nowy interfejs miał zostać wdrożony testowo w straży pożarnej w Montrealu, ale – z powodu pandemii – pilotaż odłożono.

– Po zakończeniu epidemii zamierzamy przeprowadzić kilka testów ze strażakami. Oczywiście będziemy również kontynuować badania i opracowywać podobne zastosowania technologii AR w różnych dziedzinach zastosowań, takich jak opieka zdrowotna, chirurgia, czy wirtualne kokpity – wylicza Naser Addin, cytowany przez Interesting Ingeneering.

CZYTAJ TAKŻE: Gogle VR dla krów i muzyka mają zwiększyć produkcję mleka w Rosji

Serwis podaje, że roje dronów mogłyby służyć do precyzyjnej obserwacji protestów ulicznych, bez konieczności narażania funkcjonariuszy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rosyjski atak na firmę, od której zaczął się impeachment Trumpa

Rosyjski wywiad wojskowy GRU przeprowadził atak phishingowy na ukraińską spółkę Burisma Holdings – wynika ...

Po bankructwie Goclever polskie marki mają problem

Mimo kilkunastu lat na rynku, operacji w wielu krajach i szerokiej oferty, firma Goclever ...

Gdzie kupujemy sprzęt RTV i AGD? Zaskakujące wyniki badań

Rynek elektroniki użytkowej skutecznie opiera się internetowej rewolucji. Polacy chcą osobistego kontaktu z doradcą. ...

Zbyt męska twarz polskiej branży IT

Tylko co siódmy specjalista ds. IT w Polsce jest kobietą. To sporo poniżej unijnej ...

Rewolucja w handlu. Można już zapłacić dłonią

Na razie tylko w sieci Whole Foods Market klienci będą mogli płacić całkowicie bezdotykowo. ...

Porsche inwestuje w startup, który zrewolucjonizuje nocną jazdę

Porsche zainteresowane jest stworzoną przez izraelski start-up TriEye kamerą, która dzięki technologii bliskiej podczerwieni ...