Powstanie pływające miasto. Sposób na zmiany klimatu

Na Malediwach mają pomysł na walkę ze zmianami klimatu
MFC

Na Malediwach wybudowana zostanie aglomeracja unosząca się na wodzie. Ta pionierska konstrukcja w skali świata ma chronić mieszkańców przed rosnącym poziomem oceanu.

Rząd Malediwów, republiki wyspiarskiej na północnym Oceanie Indyjskim, która według analiz NASA ma najniżej położony teren na świecie, pokazał plany MFC, czyli projektu pływającego miasta. To odpowiedź na katastrofalne skutki zmian klimatycznych i podnoszącego się poziomu mórz.

CZYTAJ TAKŻE: Kapsuły powietrzne z Białorusi połączą arabskie miasta

Z uwagi na położenie mówiło się, że mieszkańcy tego regionu staną się do 2050 r. uchodźcami klimatycznymi. Tymczasem Malediwy mogą wyrosnąć na klimatycznych innowatorów. MFC (Maldives Floating City) to pierwszy na świecie taki projekt, dzieło holenderskiej firmy Docklands. Budowa ma być zrealizowana w lagunie i składać się z szeregu sześciokątnych rzędów „wysepek domów”, które z góry przypominałyby koralowca.

To komercyjne przedsięwzięcie zaoferuje tysiące rezydencji w cenach zaczynających się od 250 tys. dol. System pływających elementów z domami zostanie przymocowany do pierścienia okalającego wyspę. Konstrukcja ma być odporna na falowanie morza i zapewniać stabilizację. Poza apartamentami dla turystów w MFC zaplanowano zwykłe domy, sklepy, a nawet szpitale, szkoły, obiekty rekreacyjne i przestrzenie publiczne. Rozpoczęcie budowy pływającego kompleksu zaplanowano na 2022 r.

Konstruktorzy przekonują, iż miasto będzie miało minimalny wpływ na rafy koralowe. Mohamed Nasheed, były prezydent Malediwów, twierdzi, że wyrosną dzięki tej inwestycji nowe rafy, które będą działać jak separatory wody. – Nasza adaptacja do zmian klimatycznych nie może niszczyć przyrody. Choć na Malediwach nie możemy powstrzymać fal, to dzięki innowacjom możemy wznieść się wraz z nimi – powiedział Nasheed na łamach „Travel Weekly”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Szał po sukcesie internetowej zbiórki na Wisłę

Rynek finansowania społecznościowego ma bardzo duży potencjał, o czym świadczy sukces sprzedaży akcji Wisły ...

Złodziej w mailu do prezesa

Poczta elektroniczna stała się jedną z podstawowych i najbardziej uniwersalnych metod komunikacji zarówno w ...

Te gry mają królować w 2021 roku. Polacy w czołówce

Walka z hordami zombi, przygody w uniwersum „Władcy Pierścieni”, pirackie podboje i zmagania z ...

Strategiczna inwestycja Orange w centrum Polski

Warsaw Data Hub, czyli nowoczesne centrum przetwarzania danych buduje w podwarszawskich Łazach największy w ...

Australia: za cyberatakiem na parlament stały Chiny

Australijskie służby wywiadowcze ustaliły, że za cyberatak na parlament i trzy największe partie polityczne ...

Cała prawda ziarna

Potrzeba zrównoważonego zaopatrzenia w żywność o wysokiej zawartości odżywczej jest największym bodźcem, który prowadzi ...