Ludzie mają węch znacznie słabszy niż psy, nasz wzrok odróżnia znacznie mniej barw niż oko ustonogów (morskie skorupiaki), nie mamy też zdolności poruszania się i nawigowania dzięki wyczuciu biegunów Ziemi, jak żółw morski. Możemy natomiast wkrótce opanować zmysł, który pozostawał w ukryciu, a da nam moce nietoperza. Choć brzmi to jak science fiction, to japońscy badacze udowodnili niedawno, że człowiek ma pewne zdolności echolokacyjne. Podczas testów laboratoryjnych okazało się bowiem, że mamy zmysł, który umożliwia nam lokalizowanie obiektów za pomocą dźwięku. Na tej podstawie bylibyśmy w stanie identyfikować kształt i ruch różnych obiektów. I to znajdujących się w ciemności lub poza naszym wzrokiem.

CZYTAJ TAKŻE: Naukowcy opracowali drona-nietoperza. Idealny do pracy w nocy

Jak pisze czasopismo naukowe „Plos One”, naukowcy z Centrum Informacji i Sieci Neuronowych w Osace przeprowadzili badanie – w jednym z pomieszczeń umieścili uczestników testu wyposażonych w słuchawki oraz urządzenia – jedno emitujące fale dźwiękowe, a drugie rejestrujące echo. W innym pokoju, niewidocznym dla badanych, umieszczono zaś trójwymiarowe przedmioty o różnych kształtach, które albo się obracały, albo stały nieruchomo. Po uruchomieniu sygnału o częstotliwości 41 kHz, która dla ludzkiego ucha nie jest praktycznie słyszalna, odbitą od przedmiotów falę przekształcono w dźwięk 3D. To, co słyszało 15 uczestników badania, to tzw. ASMR – zjawisko przyjemnego mrowienia w okolicach głowy, uszu, które może być wywołane poprzez wizualne, słuchowe, dotykowe i zapachowe bodźce zewnętrzne. Na podstawie tego, co badani usłyszeli, a raczej wyczuli, próbowali oni określić, czy echo było odbite od obracającego się czy od nieruchomego obiektu. Okazało się, że ludzie, choć nie tak precyzyjnie jak nietoperze, są w stanie interpretować przedmioty za pomocą dźwięku.

CZYTAJ TAKŻE: Ludzie będą rozbudowywać ciała o nowe elementy

Eksperci sądzą, że w przyszłości inżynierowie będą mogli zastosować tę technologię w urządzeniach ubieralnych (wearables), jak zegarki lub okulary, aby ułatwić poruszania się np. osobom z wadami wzroku. Nietoperz dzięki echolokacji może ocenić odległość, fakturę czy kształt obiektu. Stojąca za badaniami dr Miwa Sumiya uważa, że jeśli ludzie zyskają zmysł, który pozwoli rozpoznawać „wzorce akustyczne”, rozszerzyłoby to nasz sposób postrzegania świata. – Badamy, jak ludzie mogą nabyć nowe zdolności, a to krok ku zrozumieniu elastyczności ludzkiego mózgu – dodaje.