Powstał materiał wytrzymalszy niż kevlar. Zatrzyma każdy pocisk

Bloomberg

Naukowcy z MIT i Caltech stworzyli nanoinżynieryjny materiał, który jest twardszy niż kevlar czy stal. Wykonany z połączonych ze sobą węglowych tetradecahedronów (wielościan o 14 ścianach) materiał w spektakularny sposób absorbuje uderzenia mikroskopijnych pocisków.

Badanie, prowadzone przez Carlosa Portelę z Massachusetts Institute of Technology, miało na celu sprawdzenie czy materiały nanostrukturalne – zaprojektowane i wyprodukowane w skali nanometrowej – pozwolą stworzyć nowoczesne, wytrzymałe kamizelki kuloodporne, osłony przeciwwybuchowe i inne powierzchnie ochronne.

CZYTAJ TAKŻE: Wynaleziono materiał znacznie lżejszy i twardszy od tytanu. To rewolucja w lotnictwie

Koncepcja materiałów na bazie tetrakaidecahedronu nie jest nowa. 14-boczny wielościan (istnieje około 1,5 miliarda możliwych odmian) została zaproponowana już przez brytyjskiego matematyka i fizyka lorda Kelvina w XIX wieku jako teoretycznie jedna z najskuteczniejszych możliwych do wypełnienia przestrzeni duplikatami samego siebie. To powoduje, że materiał robi się bardzo wytrzymały.

Zespół Carlosa Portela postanowił empirycznie sprawdzić koncepcję Kelvina czy faktycznie, jeśli wiele takich wielościanów da się upakować na małej przestrzeni i połączyć ze sobą, to powstały z nich materiał faktycznie zadziała jako skuteczny amortyzator.

Po stworzeniu materiału naukowcy przetestowali go w laboratorium, sprawdzając jak zareaguje na silne uderzenia, imitujące wystrzelony pocisk lub mikrometeoryt – pisze portal Tech Crunch.

Naukowcy połączyli bloki materiału za pomocą technik nanolitografii, wypalając powstałą strukturę tak, aż stała się czystym węglem. Następnie wystrzelili w te struktury węglowe pociski z tlenku krzemu o szerokości 14 mikronów, poruszającymi się znacznie powyżej prędkości dźwięku.

CZYTAJ TAKŻE: Powstał niezniszczalny materiał idealny dla armii. Za projektem stoi Polak

Struktury węglowe, zwłaszcza te gęstsze, bardzo dobrze zaabsorbowały uderzenie, zatrzymując cząsteczkę i, co najważniejsze, odkształcając się, ale nie rozrywając. Okazało się, że materiał był bardziej wytrzymały niż kevlar, dotąd uważany za najbardziej odporny na rozciąganie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polska firma inwestuje w belgijskiego startupa. Poskromi światło

Vigo Ventures, grupa inwestycyjna Vigo System z Ożarowa Mazowieckiego i Warsaw Equity Group, zainwestowała ...

Google wypuszcza pierwsze robo-taksówki na ulice

Należąca do koncernu Alphabet (Google) firma Waymo, specjalizująca się w technologii pojazdów tzw. self-driving, ...

Alphabet wart bilion dolarów

Konglomerat Alphabet dołączył do ekskluzywnego grona firm wartych ponad bilion dolarów. Firma założona przez ...

Cyfryzacja szansą na cywilizacyjny skok

Dzięki cyfryzacji PKB Polski może wzrosnąć do 2025 roku o 275 mld zł – ...

Astronauci polecą w kosmos statkiem SpaceX już za miesiąc

W maju pierwszy raz od prawie dekady amerykańscy kosmonauci mają dotrzeć na Międzynarodową Stację ...

Naukowcy zamontowali minikamery na żukach. Chcą wiedzieć, co robią na co dzień

Naukowcy opracowali niewielką bezprzewodową kamerę, która jest wystarczająco lekka, aby mogły ją przenosić żywe ...