Reklama

Przyszłość futbolu? Zobacz jak roboty grają w piłkę

Naukowcy z MIT wyprowadzili na spacer dziewięć robotów Mini Cheetah, które skakały, biegały a nawet grały w piłkę.

Publikacja: 17.11.2019 10:22

Przyszłość futbolu? Zobacz jak roboty grają w piłkę

Foto: YouTube

Inżynierowie MIT postanowili pokazać jak dobrze radzą sobie roboty Mini Cheetach w grupie. 9-kilogramowe roboty nie tylko biegają, ale także skaczą, poskakują w miejscu, potrafią poruszać się we wszystkich kierunkach, a nawet wstać po upadku, spowodowanym zderzeniem z innym robotem. Mini Cheetah biegały też po trawniku pokrytym grubą warstwą liści i grały w piłkę.

Reklama
Reklama

CZYTAJ TAKŻE: Pies-robot już w sprzedaży, wkrótce skaczący człowiek-robot

Naukowcy pokazali, co ich roboty potrafią i jak rozwija się projekt robotycznych czworonogów, który wystartował w 2009 roku.

Mini Cheetah (mini gepard) biega z maksymalną prędkością 8.8 km/h, przeskakuje przez przeszkody i robi salta do tyłu na komendę. Jest też bardzo zwinny i ma niemal naturalny sposób poruszania się. Skacze dzięki silnikom doczepionym do każdej nogi, unosząc w górę cały korpus. Potrafi wykonywać szybkie manewry podczas biegu i zawsze spada na cztery łapy z wysokości jednego metra. Nawet, jeśli się wywróci, albo zostanie przewrócony, to potrafi samodzielnie wstać i biec dalej.

Reklama
Reklama

Biega nie tylko do przodu, ale także na bok i obraca się wokół własnej osi. Potrafi też podskakiwać i wykonywać płynne, koliste ruchy mechanicznymi stawami. Robot jest też praktycznie niezniszczalny.

Technologie
„Dzień zero” coraz bliżej. Komputery kwantowe mogą złamać dzisiejsze szyfry
Materiał Promocyjny
Rozwiązania AI dla firm są coraz ważniejsze – agentowa sztuczna inteligencja staje się priorytetem dla dyrektorów IT
Technologie
Ten mikroreaktor jądrowy zwiastuje rewolucję. Da się go przewieźć samolotem
Technologie
Samolot-manta coraz bliżej rozbicia duopolu Boeinga i Airbusa. Wyjątkowo oszczędny
Materiał Promocyjny
Dove Self-Esteem: Wsparcie dla nastolatków
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama