W 2019 r. liczba zgłoszeń patentowych składanych przez polskie przedsiębiorstwa, uczelnie i ośrodki badawcze do Europejskiego Urzędu Patentowego spadła o 9,6 proc. Jednak w dłuższym terminie trend jest pozytywny: w ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba ta wzrosła o ponad połowę.
W zeszłym roku najwięcej działo się w komunikacji cyfrowej i technologiach komputerowych. Obszar ten odnotował najwyższy wzrost, wyprzedzając kategorię „technologie medyczne”, czyli dotychczasowy najbardziej aktywny pod względem liczby zgłoszeń patentowych obszar technologiczny od 2006 r.
Cyfrowa rewolucja
Polska w sektorze IT może się pochwalić stosunkowo silną reprezentacją. Na jednym biegunie mamy duże korporacje zajmujące się tworzeniem autorskiego oprogramowania (Asseco, Comarch). Na drugim startupy, które często mają ciekawe pomysły, ale niestety szwankuje ich komercjalizacja. Pomiędzy tymi grupami znajduje się segment średniej wielkości firm, które mają startupowy rodowód, ale udało im się już wejść ze swoimi rozwiązaniami na globalny rynek.
CZYTAJ TAKŻE: „100 innowacji stulecia”. Polscy wizjonerzy komputerów
Przykładem może być wrocławski LiveChat Software. Być może niewiele osób w Polsce słyszało o tej firmie, ale na światowych rynkach jej produkt jest znany bardzo dobrze. Korzysta z niego ponad 28 tysięcy podmiotów ze 150 krajów. Wrocławska spółka oferuje firmom i instytucjom rozwiązanie typu live chat do sprzedaży i obsługi klientów na stronie internetowej. Ten kanał komunikacji zyskuje na popularności, a trwająca pandemia zapewne jeszcze zwiększy jego znaczenie i podbije dynamikę rynku, która w minionych latach i tak była bardzo wysoka, kilkudziesięcioprocentowa w skali roku.