Koniec foliowych toreb? Jest naturalna alternatywa ze… śmieci

Brazylijczycy wymyślili alternatywę dla plastiku. Można do jej produkcji wykorzystać zwykłe śmieci z wysypiska.

Publikacja: 29.12.2020 08:20

Koniec foliowych toreb? Jest naturalna alternatywa ze… śmieci

Foto: Shutterstock

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w São Paulo opracowali biodegradowalną folię wykonaną z hypromelozy (HPMC), która jest pochodną celulozy i resztek celulozy bakteryjnej, zwykle wyrzucanych przez producentów biofilmów.

CZYTAJ TAKŻE: Problem odpadów z plastiku mogą rozwiązać larwy

Dotychczasowe folie wykonane z HPMC oraz innych biopolimerów są dużo mniej wytrzymałe niż tradycyjne folie plastikowe wytwarzane z ropy naftowej. Przepuszczają też parę wodną, co eliminuje z zastosowania do pakowania określonych produktów. Jednak dzięki wynalazkowi brazylijskich naukowców także folia organiczna może zyskać właściwości wytrzymałej i nieprzemakalnej folii z ropy. „Poprawiliśmy te właściwości, dodając celulozę bakteryjną” – powiedziała Pamela Melo, główna autorka badania opublikowanego w czasopiśmie Applied Materials & Interfaces.

Naukowcy najpierw zmielili resztki celulozy bakteryjnej – pozyskiwanej od lokalnej firmy produkującej biofilmy do opatrywania ran – na drobny proszek, a następnie poddali go hydrolizie kwasem siarkowym, uzyskując zawiesinę nanokryształów celulozy bakteryjnej. Następnie, aby uzyskać pożądane właściwości folii, Melo i współpracownicy przeprowadzili serię testów. Ostateczny wynik okazał się bardzo dobry – uzyskano przezroczystą folię spożywczą. Jedyny obecnie powód uniemożliwiający jej użycie w opakowaniach to nieco większa niż pożądana nasiąkliwość. Z drugiej strony materiał jest mocniejszy i mniej przepuszczalny niż folie wykonane wyłącznie z HPMC.

CZYTAJ TAKŻE: Warszawski startup ma pomysł na polskie śmieci

Celuloza bakteryjna jest idealnym materiałem do produkcji organicznej folii, ponieważ można ją wytwarzać cały rok w laboratorium, a zanieczyszczenia są niewielkie. Jej dodatek do HPMC sprawia, że folia jest niezwykle wytrzymała na rozciąganie.

Technologie
Sztuczna inteligencja zdecyduje o zabiciu człowieka. ChatGPT idzie na wojnę
Technologie
Powstała realna alternatywa dla plastiku. Zwycięstwo w wojnie z odpadami?
Technologie
Jakim pojazdem pojadą po Księżycu astronauci? Pierwszy taki łazik skonstruował Polak
Technologie
Chcą dostarczyć niezwykłą broń Ukrainie. Moneta trafiona z odległości kilometra
Technologie
Naukowcy opracowali „inteligentny” płyn. Ma odmienić robotykę i motoryzację