Impact`19. Nadchodzi okres szybkich zmian technologicznych

Wszechobecna sztuczna inteligencja, biotechnologia, blockchain, wirtualna rzeczywistość czy komputery kwantowe – to część z tych przełomowych technologii, które zmienią świat.

Publikacja: 23.05.2019 21:13

Wizjoner Gerd Leonhard przekonywał podczas kongresu Impact ’19: – Przez kolejne 20 lat ludzkość zmie

Wizjoner Gerd Leonhard przekonywał podczas kongresu Impact ’19: – Przez kolejne 20 lat ludzkość zmieni się bardziej niż przez ostatnie 300 lat

Foto: mat. pras.

Tak uważa Gerd Leonhard, światowej sławy futurysta, który swoją wizją przyszłości podzielił się uczestnikami kongresu Impact ’19. Odbywające się cyklicznie w Krakowie wydarzenie, od kilku lat pozwala zajrzeć nie tylko w obecne, ale również przyszłe trendy, daje jasną odpowiedź na pytanie, co nas czeka. Wspólnym mianownikiem dla możliwych wizji przyszłości jest bowiem zmiana.

CZYTAJ TAKŻE: Impact`19. W międzynarodowym ekosystemie innowacji

– Technologie zmienią wszystko. Już dziś wiele aspektów naszego życia jest zupełnie innych niż jeszcze dekadę temu. A zmiany, których doświadczamy i które wkrótce nastąpią, nie będą stopniową ewolucją. Ludzkość przez następne 20 lat zmieni się bardziej niż przez ostatnie 300 lat – prognozuje Gerd Leonhard.

AI kołem zamachowym

Wizjoner przekonuje, że w perspektywie do 2030 r. technologia będzie miała praktycznie nieograniczone możliwości. – Rządy muszą to obserwować i nadzorować te zjawiska, zarządzać nimi i regulować, a użytkownicy dokonywać świadomych wyborów – podkreśla. I przekonuje, że owe zmiany niosą ze sobą wiele zagrożeń. – Pojawiają się obawy, że roboty, które będą nam pomagać i nas wyręczać, finalnie nas zastąpią – zaznacza. – Z drugiej strony z nowymi technologiami wiążemy gigantyczne oczekiwania i nadzieje, jak choćby te, że zaawansowane rozwiązania technologiczne pozwolą nam zahamować zmiany klimatyczne – dodaje.

Kołem zamachowym ma być wszechobecna sztuczna inteligencja. Zdaniem Joe Schoendorfa, guru sceny venture capital, który zarządzał m.in. takimi gigantami, jak Hewlett-Packard czy Apple, AI przenikać będzie wkrótce wszelkie dziedziny gospodarki: od transportu, przez medycynę, po cyfrowe państwo. Jak podkreśla, zmierzamy w stronę „inteligentnej ekonomii”, czyli gospodarki opartej na wiedzy, a AI to największy przełom w historii. – O jej skali niech świadczy fakt, że już dziś w szkole na wszelkie pytania ucznia jest w stanie odpowiedzieć smartwatch. A to wiedza, którą uczeń stara się posiąść w ciągu kilkunastu lat nauki – wskazuje.

Zastrzega przy tym, że ów przełom związany z AI zmusza nas do tego, musimy zmienić myślenie o naszej prywatności. – Tej – przez nowe technologie – praktycznie nie ma i prawdopodobnie nie będzie – twierdzi Schoendorf.

Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, mówi wprost: musimy zadać sobie pytanie, jak bardzo chcemy chronić dane.

– Jeśli chcemy większej ochrony, to w konsekwencji zgadzamy się na to, że postęp technologiczny w tej dziedzinie nie będzie możliwy. Musimy zatem zdecydować się, czy rozwijać AI – podkreśla. – Rozwój sztucznej inteligencji możemy postrzegać w kategoriach szansy, ale musimy pamiętać o jej mądrym wykorzystaniu. To wymaga wypracowania racjonalnych uregulowań prawnych, które będą stać na straży bezpieczeństwa stosowania nowych technologii, a z drugiej strony nie będą blokować ich rozwoju – kontynuuje minister Emilewicz.

Budowa innowacyjnej gospodarki

Eksperci twierdzą, że jesteśmy w takim punkcie rozwoju technologicznego, który wymusza na nas jednoznaczne określenie stosunku wobec maszyn. – To, że maszyny będą przenikać do każdego zakamarka naszego życia, jest faktem. Jako ludzkość możemy wykorzystać nasze kompetencje humanistyczne pozwalające myśleć w sposób abstrakcyjny i tym samym przygotować się do wykorzystania AI w rozwoju państwa – radzi Jadwiga Emilewicz.

CZYTAJ TAKŻE: Majchrowski: Kraków przyciąga inwestycje high-tech i chce hodować jednorożce

Zdaniem Jen Gennai, która w koncernie Google zajmuje się m.in. kwestią odpowiedzialnych innowacji, AI trzeba jednak usankcjonować, osadzając w etycznych i prawnych ramach. – Sztuczną inteligencję należy wykorzystywać do pracy z człowiekiem, a nie zamiast niego – przekonuje.

M.in. tworzeniem takich technologii, które będą wspierać rodzimą gospodarkę, zajmie się Sieć Badawcza Łukasiewicz. Stojący na jej czele Piotr Dardziński wyjaśnia, że ich kreacja powinna następować na styku nauki oraz biznesu. – Chcemy opracować kilka strategicznych przedsięwzięć na miarę przyszłości – zapowiada. I wylicza, że już dziś na przyszły sukces polskiej gospodarki opartej na innowacjach w ramach Sieci pracuje 38 instytutów z ogromną bazą laboratoriów oraz 8 tys. ludzi. – W ciągu miesiąca zbudowaliśmy sześć grup badawczych, wokół takich tematów jak technologie teleinformatyczne (ICT), chemia, materiały, wytwarzanie, biomedycyna i automatyka. W sumie na poziomie grup badawczych mamy 80 projektów – wylicza Dardziński.

W budowie nowoczesnej gospodarki pomogą niewątpliwie innowacyjne firmy. PFR Ventures ogłosił, że uruchomił 29 funduszy VC, a pięć z nich dokonało już pierwszych inwestycji wartych łącznie ok. 42 mln zł. Finansowanie pozyskało dziewięć spółek. – Zarówno tych w fazie zalążkowej, jak i firm, które planują ekspansję międzynarodową – tłumaczy Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures.

Technologie
Amerykanie szczepią kondory i sępy. Bezprecedensowy eksperyment
Technologie
Najwięksi wrogowie sztucznej inteligencji. Potężne zmiany nie przejdą bez walki
Technologie
Elektronika będzie sterowana myślami. Oni rzucili wyzwanie Muskowi
Technologie
Coraz bliżej robotów przypominających ludzi. Zyskały kolejny zmysł
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Technologie
Maturzysta przyłapany na ściąganiu z ChatGPT
Technologie
Rewolucyjny zabieg. Sparaliżowany Holender znów chodzi dzięki implantom w mózgu