Świnie, stworzone przez firmę medyczną Revivicor, mogą być wykorzystywane do produkcji leków, do dostarczania narządów i tkanek do przeszczepów oraz do produkcji mięsa, które jest bezpieczne dla osób z alergią na czerwone mięso – pisze portal The Verge.
CZYTAJ TAKŻE: Sztuczne mięso ma teraz podbić flexitarian. Dostawa pod drzwi
Komisarz FDA dr Stephen Hahn w specjalnym oświadczeniu prasowym nazwał produkt „ogromnym kamieniem milowym w dziedzinie innowacji naukowych”. Z produktów wytworzonych z tkanek świń o nazwie GalSafe mogą bezpiecznie korzystać osoby z zespołem alfa-gal, w tym także z heparyny rozrzedzającej krew wytwarzanej z jelit wieprzowych. Możliwe są także bezpieczne przeszczepy tkanek lub organów. Alergia na cukier alfa-gal, znana również jako alergia na mięso ssaków, (MMA) oraz zespół alfa-gal (AGS) pojawiają się u ludzi w wyniku ukąszenia przez niektóre gatunki kleszczy.
Genetycznie modyfikowane świnie to nie pierwsze zwierzęta dopuszczone przez FDA do obrotu medycznego i spożywczego. Agencja zatwierdziła w 2015 roku do spożycia modyfikowane łososie, a także antykoagulant stosowany w zapobieganiu zakrzepom krwi u pacjentów z rzadką chorobą zwaną dziedzicznym niedoborem antytrombiny, który wytwarzany jest z mleka zmodyfikowanych genetycznie kóz. Preparat został zatwierdzony w 2009 roku. Poza tym na rynek dopuszczono w 2015 roku także środki lecznicze wytwarzane z jaj kur modyfikowanych genetycznie oraz środek do leczenia hemofilii, który powstaje z mleka modyfikowanych genetycznie królików.
CZYTAJ TAKŻE: Po wegańskim mięsie czas na mleko. Smakuje jak krowie