Historia sworzeń, które mogą okazać się kluczowe przy podboju kosmosu, to historia prawdziwych super bohaterów. Są one praktycznie niewidoczne, niepozorne i niedoceniane, ale dysponują mocami przekraczającymi ludzką wyobraźnię. Najgorętsze i najzimniejsze środowiska na Ziemi, dekady bez wody, potężne promieniowanie kosmosu – nic nie zaszkodzi niesporczakowi, małemu ośmionożnemu bezkręgowcowi o długości zaledwie 1,2 milimetra.
Zrozumienie, w jaki sposób te mikroskopijne stworzenia są w stanie przetrwać w ekstremalnych warunkach – w tym takich, których doświadczają astronauci w kosmosie, z mikrograwitacją i podwyższonym poziomem promieniowania – może lepiej ukierunkować badania nad ochroną ludzi przed niekorzystnymi czynnikami wynikającymi z długotrwałych podróży kosmicznych.
CZYTAJ TAKŻE: Hodowla ryb na księżycu. Dwa gatunki pomogą w kolonizacji
Eksperyment, który na początku czerwca rozpoczął się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, nazwany Cell Science-04, pomoże odkryć, jak robią to niesporczaki.
– Chcemy zobaczyć, jakich „sztuczek” używają niesporczaki, aby przetrwać po przybyciu w kosmos, a z biegiem czasu, jakich sztuczek używa ich potomstwo – powiedział Thomas Boothby, adiunkt na Uniwersytecie Wyoming w Laramie i szef programu. – Czy wciąż są takie same, czy zmieniają się z pokolenia na pokolenie? Po prostu nie wiemy, czego się spodziewać” – dodał w rozmowie z portalem Technology.